| Manufacturer Part Number: | WBR2-50A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 195 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | WBR2-50A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-WBR2-50A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | WBR | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 2µF | |
| Tolerance | -10%, +150% | |
| Voltage Rating | 50V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 195 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 12mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.280" Dia x 0.570" L (7.11mm x 14.49mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | WBR2-50A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
WBR2-50A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of WBR2-50A is new and unused, you can buy WBR2-50A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for WBR2-50A.
| CY7C1371D-133AXCT | IC SRAM 18MBIT 133MHZ 100TQFP | CY7C1371D-133AXCT.pdf | |
| VI-23D-MU | CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W | VI-23D-MU.pdf | |
| HMC26DRES | CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET | HMC26DRES.pdf | |
| M39029/32-242 | Socket Contact 20-24 AWG Size 20 Crimp Gold | M39029/32-242.pdf | |
| 91486-541LF | 8 Position Rectangular Housing Connector Plug Black | 91486-541LF.pdf | |
| 0711629 | Terminal Block Connector 4 Position Disconnect Black 12-24 AWG | 0711629.pdf | |
| 0395305122 | 22 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 0395305122.pdf | |
| ERJ-S08F73R2V | RES SMD 73.2 OHM 1% 1/4W 1206 | ERJ-S08F73R2V.pdf | |
| CMF5049K900FKEB | RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL | CMF5049K900FKEB.pdf |