| Manufacturer Part Number: | ERJ-S08F73R2V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 73.2 OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-S08F73R2V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-S08F73R2V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 73.2 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-S08F73R2V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-S08F73R2V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-S08F73R2V is new and unused, you can buy ERJ-S08F73R2V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-S08F73R2V.
| ABM12DRTH | CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD | ABM12DRTH.pdf | |
| S-8211AAK-M5T1G | Battery IC SOT-23-5 | S-8211AAK-M5T1G.pdf | |
| 3142W501P | 500 Ohm 0.15W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1 Turn Top Adjustment | 3142W501P.pdf | |
| REC5-053.3SRW/H4/A/M/CTRL | CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT | REC5-053.3SRW/H4/A/M/CTRL.pdf | |
| VI-B5K-EV-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W | VI-B5K-EV-F1.pdf | |
| DPD055050-P14/RN | 5.5V 3W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input | DPD055050-P14/RN.pdf | |
| 2-1393810-0 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole | 2-1393810-0.pdf | |
| H2C-8R AC100/110 B | Motor Timer Time Delay Relay SPDT (1 Form C) 0.2 Sec ~ 6 Hrs Delay 6A @ 250VAC Socket | H2C-8R AC100/110 B.pdf | |
| RV1206FR-07620KL | RES SMD 620K OHM 1% 1/4W 1206 | RV1206FR-07620KL.pdf | |
| 09644117800 | 37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | 09644117800.pdf | |
| DDM50P500N | 50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | DDM50P500N.pdf | |
| 9-146281-0-23 | 23 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 9-146281-0-23.pdf |