| Manufacturer Part Number: | VS-1N3672A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 900V 12A Chassis, Stud Mount DO-203AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-1N3672A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-1N3672A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 900V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 12A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.35V @ 12A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 700µA @ 900V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-203AA, DO-4, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-203AA | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-1N3672A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-1N3672A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-1N3672A is new and unused, you can buy VS-1N3672A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-1N3672A.
| EEE-FPJ182UAP | 1800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FPJ182UAP.pdf | |
| RDEE41H225M2K1C03B | 2.2µF 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial 0.197" L x 0.138" W (5.00mm x 3.50mm) | RDEE41H225M2K1C03B.pdf | |
| ESM10DRUS | CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD | ESM10DRUS.pdf | |
| ABLS-7.3728MHZ-B4-T | 7.3728MHz ±30ppm Crystal 18pF 100 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount HC49/US | ABLS-7.3728MHZ-B4-T.pdf | |
| 2534-60K | 33mH Unshielded Molded Inductor 26mA 250 Ohm Max Radial | 2534-60K.pdf | |
| 8N3Q001KG-1052CDI | Clock Oscillator IC 425MHz, 212.5MHz, 106.25MHz, 159.375MHz 10-CLCC | 8N3Q001KG-1052CDI.pdf | |
| VE-2VN-MX | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W | VE-2VN-MX.pdf | |
| 8-1393807-9 | RELAY GEN PURP | 8-1393807-9.pdf | |
| JT06RT-16-35PB-023 | JT 55C 55#22D PIN PLUG | JT06RT-16-35PB-023.pdf | |
| TV07DT-17-99PB | 23 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TV07DT-17-99PB.pdf | |
| 0873691300 | 13 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.079" (2.00mm) | 0873691300.pdf | |
| 2AB/J | ANGLE BRACKET | 2AB/J.pdf | |
| 995319 | 13 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole | 995319.pdf | |
| RN65C2573DRE6 | RES 257K OHM 1/2W .5% AXIAL | RN65C2573DRE6.pdf |