| Manufacturer Part Number: | TN6726A |
|---|---|
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | TRANS PNP 30V 1.5A TO-226 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | TN6726A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-TN6726A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - Bipolar (BJT) - Single | |
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Transistor Type | PNP | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1.5A | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V | |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 500mV @ 100mA, 1A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) | |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 50 @ 1A, 1V | |
| Power - Max | 1W | |
| Frequency - Transition | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 Long Body | |
| Supplier Device Package | TO-226 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | TN6726A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
TN6726A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Fairchild Semiconductor all series components. The condition of TN6726A is new and unused, you can buy TN6726A Fairchild Semiconductor with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for TN6726A.
| GRM1557U1H5R6DZ01D | 5.6pF 50V Ceramic Capacitor U2J 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1557U1H5R6DZ01D.pdf | |
| ECA43DRSD-S288 | CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND | ECA43DRSD-S288.pdf | |
| PT12122SL | Unshielded Wirewound Inductor Radial | PT12122SL.pdf | |
| LMH6551QMMX/NOPB | Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit Differential 8-VSSOP | LMH6551QMMX/NOPB.pdf | |
| BR25L640FJ-WE2 | IC EEPROM 64KBIT 5MHZ 8SOP-J | BR25L640FJ-WE2.pdf | |
| C-20-0503F | Vacuum Fluorescent Display (VFD) 7 x 1 Character 75.00mm x 20.50mm x 6.50mm | C-20-0503F.pdf | |
| TEMRS002 | Embed Adapter Board | TEMRS002.pdf | |
| HIP2104DBEVAL1Z | HIP2104 - Power Management, Half H-Bridge Driver (External FET) Evaluation Board | HIP2104DBEVAL1Z.pdf | |
| MCR01MRTF4752 | RES SMD 47.5K OHM 1% 1/16W 0402 | MCR01MRTF4752.pdf | |
| CTVP00RF-11-19PB-P35 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTVP00RF-11-19PB-P35.pdf | |
| 98414-S06-10-A01LF | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold, GXT™ | 98414-S06-10-A01LF.pdf | |
| SSQ-130-01-T-S | 30 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | SSQ-130-01-T-S.pdf | |
| 24-6501-31 | CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD | 24-6501-31.pdf | |
| CRCW040218K0FKTD | RES SMD 18K OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW040218K0FKTD.pdf | |
| CMF5512K000FKRE | RES 12K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF5512K000FKRE.pdf |