| Manufacturer Part Number: | VS-150K30A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9044 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE GEN PURP 300V 150A DO205AA |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VS-150K30A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VS-150K30A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | DO205-Ax, B-8 Mounting Instr | |
| PCN Design/Specification | PCN-DD-014-2014 Rev 00 11/Jul/2014 Data Sheet Corr. 03/Feb/2016 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | Standard Diode | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 300V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 150A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.33V @ 471A | |
| Speed | Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 35mA @ 300V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Chassis, Stud Mount | |
| Package / Case | DO-205AA, DO-8, Stud | |
| Supplier Device Package | DO-205AA (DO-8) | |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 200°C | |
| Standard Package | 25 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VS-150K30A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VS-150K30A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of VS-150K30A is new and unused, you can buy VS-150K30A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VS-150K30A.
| UMK105CG101KV-F | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | UMK105CG101KV-F.pdf | |
| C0402C249C3GACTU | 2.4pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C249C3GACTU.pdf | |
| 1N6046A | TVS DIODE 17VWM 27.7VC DO13 | 1N6046A.pdf | |
| RMC10DRAS | CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD | RMC10DRAS.pdf | |
| BA782S-G3-18 | RF Diode Standard - Single 35V 100mA SOD-323 | BA782S-G3-18.pdf | |
| MAX188DCAP+T | Data Acquisition System (DAS), ADC 12 bit 133k MICROWIRE™, QSPI™, Serial, SPI™ 20-SSOP | MAX188DCAP+T.pdf | |
| BR93G56FVM-3GTTR | IC EEPROM BUS 2KBIT 8MSOP | BR93G56FVM-3GTTR.pdf | |
| ABB34DHLD | CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD | ABB34DHLD.pdf | |
| DAM3P3S1A8NA191A197-146 | 3 (Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector, Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder | DAM3P3S1A8NA191A197-146.pdf | |
| BM20B(0.8)-24DP-0.4V(53) | 24 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | BM20B(0.8)-24DP-0.4V(53).pdf | |
| 929852-01-10-RB | 20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929852-01-10-RB.pdf | |
| MP2060-0.050-1% | RES 0.05 OHM 60W 1% TO220 | MP2060-0.050-1%.pdf |