| Manufacturer Part Number: | VF-S320-48A |
|---|---|
| Manufacturer: | CUI Inc. |
| Product Category: | AC DC Converters |
| Available Quantity: | 9266 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | AC/DC CONVERTER 48V 180W |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | VF-S320-48A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-VF-S320-48A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Power Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies Reliability Considerations for Power Supplies Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks | |
| RoHS Information | VF-S320-xxA Series Cert of Compliance | |
| Featured Product | VF Series Power Supplies | |
| 3D Model | VF-S320-48A | |
| Online Catalog | VF-S320 Series | |
| Category | Power Supplies - External/Internal (Off-Board) | |
| Family | AC DC Converters | |
| Manufacturer | CUI Inc. | |
| Series | VF-S320 | |
| Part Status | Active | |
| Type | Open Frame | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input | 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC | |
| Voltage - Output 1 | 48V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Voltage - Output 4 | - | |
| Current - Output (Max) | 3.75A | |
| Power (Watts) | 180W (320W Forced Air) | |
| Applications | ITE (Commercial) | |
| Voltage - Isolation | 3kV (3000V) | |
| Efficiency | 83% | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (With Derating) | |
| Features | Adjustable Output, PFC, Universal Input | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Size / Dimension | 6.00" L x 4.00" W x 1.50" H (152.4mm x 101.6mm x 38.1mm) | |
| Minimum Load Required | - | |
| Approvals | CB, CE, cURus, TUVgs | |
| Power (Watts) - Max | 180W (320W Forced Air) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | VF-S320-48A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
VF-S320-48A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of CUI Inc. all series components. The condition of VF-S320-48A is new and unused, you can buy VF-S320-48A CUI Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for VF-S320-48A.
| C971U472MUWDCAWL40 | 4700pF 400VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.551" Dia (14.00mm) | C971U472MUWDCAWL40.pdf | |
| CD15FD121FO3 | 120pF Mica Capacitor 500V Radial 0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm) | CD15FD121FO3.pdf | |
| 8N3DV85BC-0162CDI | VCXO IC 100MHz, 98MHz 6-CLCC | 8N3DV85BC-0162CDI.pdf | |
| 101-0435 | RabbitCore® Embedded Module Rabbit 2000 22.1MHz 128KB 256KB | 101-0435.pdf | |
| PIC18F65K90T-I/PT | PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10) | PIC18F65K90T-I/PT.pdf | |
| MC40XS6500EKR2 | IC SWITCH HIGH SIDE 32SOIC | MC40XS6500EKR2.pdf | |
| DEMO9S12XHY256 | MC9S12XHY256 HCS12X MCU 16-Bit HCS12X Embedded Evaluation Board | DEMO9S12XHY256.pdf | |
| RT0603DRE0739K2L | RES SMD 39.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 | RT0603DRE0739K2L.pdf | |
| AA0201FR-07324KL | RES SMD 324K OHM 1% 1/20W 0201 | AA0201FR-07324KL.pdf | |
| CA3106E22-27P | 9 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA3106E22-27P.pdf | |
| 20021112-00026T8LF | 26 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 20021112-00026T8LF.pdf | |
| 2374-6221-TG | 74 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 2374-6221-TG.pdf | |
| RG1005N-2150-P-T1 | RES SMD 215 OHM 0.02% 1/16W 0402 | RG1005N-2150-P-T1.pdf |