| Manufacturer Part Number: | AQV254A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Solid State Relays |
| Available Quantity: | 9327 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-SMD (0.300", 7.62mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | AQV254A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-AQV254A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Other Related Documents | AQx REACH Cert of Compliance How to Read Date Codes | |
| Mfg Application Notes | Working with Optically-Isolated Relays | |
| Product Training Modules | PhotoMOS Solid State Relays | |
| Design Resources | PhotoMOS Schematic & Wiring Diagrams | |
| Featured Product | PhotoMOS™ Relays | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | PhotoMOS™ AQV Series | |
| Category | Relays | |
| Family | Solid State Relays | |
| Manufacturer | Panasonic Electric Works | |
| Series | PhotoMOS™ AQV | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) | |
| Output Type | AC, DC | |
| On-State Resistance (Max) | 16 Ohm | |
| Load Current | 150mA | |
| Voltage - Input | 1.14VDC | |
| Voltage - Load | 0 ~ 400 V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Termination Style | Gull Wing | |
| Package / Case | 6-SMD (0.300", 7.62mm) | |
| Supplier Device Package | 6-SMD | |
| Relay Type | Relay | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | AQV254A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
AQV254A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of AQV254A is new and unused, you can buy AQV254A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for AQV254A.
| 500C222T450CC2B | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 68 mOhm 5000 Hrs @ 95°C | 500C222T450CC2B.pdf | |
| PR11-2-15.0A-XX-S | CIR BRKR MAG-HYDR 15A PUSH-RESET | PR11-2-15.0A-XX-S.pdf | |
| P6SMB440A-M3/52 | TVS DIODE 376VWM 602VC DO-214AA | P6SMB440A-M3/52.pdf | |
| L0603100GGSTR | 10nH Unshielded Thin Film Inductor 300mA 450 mOhm Max 0603 (1608 Metric) | L0603100GGSTR.pdf | |
| PE-1008CM100KTT | 10nH Unshielded Wirewound Inductor 1A 90 mOhm Max 1008 (2520 Metric) | PE-1008CM100KTT.pdf | |
| TPS650061RUKR | Handheld/Mobile Devices PMIC 20-WQFN (3x3) | TPS650061RUKR.pdf | |
| RH-0505D/HP | CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT | RH-0505D/HP.pdf | |
| V375A36E500BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W | V375A36E500BL3.pdf | |
| MENB1030A2449Q01 | 24V 30W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input | MENB1030A2449Q01.pdf | |
| TV07RW-23-35S | 100 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TV07RW-23-35S.pdf | |
| SF1211-6063 | SMP Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Panel Mount, Bulkhead Solder | SF1211-6063.pdf | |
| 84553-191 | 300 Position Connector Array, Female Sockets Surface Mount Gold, GXT™ | 84553-191.pdf | |
| CRCW1210113KFKTA | RES SMD 113K OHM 1% 1/2W 1210 | CRCW1210113KFKTA.pdf | |
| SM6227FT30R9 | RES SMD 30.9 OHM 1% 3W 6227 | SM6227FT30R9.pdf |