| Manufacturer Part Number: | SS10P4-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 40V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10P4-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10P4-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 560mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 800µA @ 40V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10P4-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10P4-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10P4-M3/87A is new and unused, you can buy SS10P4-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10P4-M3/87A.
| TPSMA16HE3/61T | TVS DIODE 12.9VWM 23.5VC SMA | TPSMA16HE3/61T.pdf | |
| 0461130243 | CONN RCPT VERT 24POS W/GUIDES | 0461130243.pdf | |
| GBM22DTAH | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | GBM22DTAH.pdf | |
| MG400V2YS60A | IGBT Module Half Bridge 1700V 400A 4300W Chassis Mount Module | MG400V2YS60A.pdf | |
| VI-B41-MW-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W | VI-B41-MW-F4.pdf | |
| PM2260A50VJ | Solid State Contactor SPST-NO (1 Form A) Module | PM2260A50VJ.pdf | |
| ACC06A18-10P-027 | AC 4C 4#12 PIN PLUG | ACC06A18-10P-027.pdf | |
| D38999/20JG41HN | 41 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | D38999/20JG41HN.pdf | |
| 5440680 | 13 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 5440680.pdf | |
| A-TB508-HA24V | 24 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | A-TB508-HA24V.pdf | |
| MMP200FRF75R | RES SMD 75 OHM 1% 2W MELF | MMP200FRF75R.pdf | |
| 9T08052A6343BAHFT | RES SMD 634K OHM 0.1% 1/8W 0805 | 9T08052A6343BAHFT.pdf |