| Manufacturer Part Number: | MG400V2YS60A |
|---|---|
| Manufacturer: | Powerex Inc. |
| Product Category: | Transistors - IGBTs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | IGBT Module Half Bridge 1700V 400A 4300W Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MG400V2YS60A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MG400V2YS60A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Transistors - IGBTs - Modules | |
| Manufacturer | Powerex Inc. | |
| Series | IGBTMOD™ | |
| Part Status | Obsolete | |
| IGBT Type | - | |
| Configuration | Half Bridge | |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700V | |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 400A | |
| Power - Max | 4300W | |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.4V @ 15V, 400A | |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA | |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 45nF @ 10V | |
| Input | Standard | |
| NTC Thermistor | Yes | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Supplier Device Package | Module | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MG400V2YS60A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MG400V2YS60A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Powerex Inc. all series components. The condition of MG400V2YS60A is new and unused, you can buy MG400V2YS60A Powerex Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MG400V2YS60A.
| C0805C390J1GALTU | 39pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C390J1GALTU.pdf | |
| IEGBX66-35332-50-V | CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER | IEGBX66-35332-50-V.pdf | |
| SIT1618AA-81-33E-7.372800Y | OSC XO 3.3V 7.3728MHZ OE | SIT1618AA-81-33E-7.372800Y.pdf | |
| AST3TQ-26.00MHZ-1-T2 | 26MHz LVCMOS TCXO Oscillator Surface Mount 3.135 V ~ 3.465 V 7mA | AST3TQ-26.00MHZ-1-T2.pdf | |
| MCP73831T-4ADI/MC | IC CONTROLLER LI-ION 4.40V 8DFN | MCP73831T-4ADI/MC.pdf | |
| DC2420A-KIT | LTC2984 - Power Management, Thermal Management Evaluation Board | DC2420A-KIT.pdf | |
| CPF0805B6R2E1 | RES SMD 6.2 OHM 0.1% 1/10W 0805 | CPF0805B6R2E1.pdf | |
| DJT16E17-8PN | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | DJT16E17-8PN.pdf | |
| 97-3108B22-12PZ | AB 5C 3#16, 2#8 PIN PLUG | 97-3108B22-12PZ.pdf | |
| 89361-312LF | 12 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 28 AWG | 89361-312LF.pdf | |
| 86130142123345E1LF | 14 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold-Palladium | 86130142123345E1LF.pdf | |
| 0395345010 | 10 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 0395345010.pdf | |
| 1-284414-7 | 17 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.138" (3.50mm) Through Hole | 1-284414-7.pdf | |
| 928909-2 | 0.250" (6.35mm) Quick Connect Female Crimp Connector Non-Insulated | 928909-2.pdf | |
| RG1005N-1210-W-T1 | RES SMD 121 OHM 0.05% 1/16W 0402 | RG1005N-1210-W-T1.pdf |