| Manufacturer Part Number: | SML4753AHE3/5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 36V 1W ±5% Surface Mount DO-214AC (SMA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SML4753AHE3/5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SML4753AHE3/5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | Automotive, AEC-Q101 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 36V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 1W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 50 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 27.4V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | - | |
| Operating Temperature | 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-214AC, SMA | |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) | |
| Standard Package | 7,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SML4753AHE3/5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SML4753AHE3/5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SML4753AHE3/5A is new and unused, you can buy SML4753AHE3/5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SML4753AHE3/5A.
| GJM1555C1H160GB01D | 16pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GJM1555C1H160GB01D.pdf | |
| 0551000670 | Serial I/O Plug Connector 6 Position Free Hanging (In-Line) | 0551000670.pdf | |
| S1210R-333K | 33µH Shielded Inductor 189mA 4.5 Ohm Max 1210 (3225 Metric) | S1210R-333K.pdf | |
| CR75-820KC | 82µH Unshielded Wirewound Inductor 780mA 370 mOhm Max Nonstandard | CR75-820KC.pdf | |
| LFSCM3GA15EP1-6FN256I | IC FPGA 139 I/O 256FBGA | LFSCM3GA15EP1-6FN256I.pdf | |
| SN74AUC16245DGGR | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 48-TSSOP | SN74AUC16245DGGR.pdf | |
| CHF3020DBF501R | RES CHAS MNT 500 OHM 5% 25W | CHF3020DBF501R.pdf | |
| CN0966B16S10P6-040 | 26500 10C 10#16 P PLUG SS LC | CN0966B16S10P6-040.pdf | |
| N00T005D00 | N Type Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Panel Mount | N00T005D00.pdf | |
| 0809803:0041 | ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON | 0809803:0041.pdf | |
| ERJ-S1TF5903U | RES SMD 590K OHM 1% 1W 2512 | ERJ-S1TF5903U.pdf | |
| RN65C6843DRE6 | RES 684K OHM 1/2W .5% AXIAL | RN65C6843DRE6.pdf |