| Manufacturer Part Number: | S4924-685K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 6.8mH Shielded Inductor 59mA 111 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | S4924-685K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-S4924-685K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | S4924 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 6.8mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 59mA | |
| Current - Saturation | 13mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 111 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 250kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.4MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 250kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.505" L x 0.240" W (12.82mm x 6.09mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.220" (5.58mm) | |
| Standard Package | 800 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | S4924-685K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
S4924-685K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of S4924-685K is new and unused, you can buy S4924-685K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for S4924-685K.
| B43458A4189M | 18000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43458A4189M.pdf | |
| TISP4290F3LMFR | SURGE SUPP THYRISTOR 220V TO-92 | TISP4290F3LMFR.pdf | |
| 51721-10001218ABLF | PWRBLADE R/A LF HDR | 51721-10001218ABLF.pdf | |
| RB070MM-30TR | DIODE SCHOTTKY 30V 1.5A PMDU | RB070MM-30TR.pdf | |
| 1330-22G | 1.2µH Unshielded Inductor 620mA 180 mOhm Max 2-SMD | 1330-22G.pdf | |
| DJT16F13-4JC | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Gold | DJT16F13-4JC.pdf | |
| M20-8761746P | 34 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Tin | M20-8761746P.pdf | |
| YMC10SAAN | 10 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | YMC10SAAN.pdf | |
| M22-7141942 | 38 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | M22-7141942.pdf | |
| T37135-09-0 | 9 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws (Not Included) | T37135-09-0.pdf | |
| CRT0402-BY-4990GLF | RES SMD 499 OHM 0.1% 1/16W 0402 | CRT0402-BY-4990GLF.pdf | |
| D55342K07B43E2RTSV | RES SMD 43.2K OHM 1% 1/4W 1206 | D55342K07B43E2RTSV.pdf | |
| CRCW12068M66FKEB | RES SMD 8.66M OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW12068M66FKEB.pdf | |
| 9T12062A20R5BBHFT | RES SMD 20.5 OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A20R5BBHFT.pdf | |
| MBA02040C1304FCT00 | RES 1.3M OHM 0.4W 1% AXIAL | MBA02040C1304FCT00.pdf |