| Manufacturer Part Number: | RV4NAYSJ504A |
|---|---|
| Manufacturer: | Precision Electronics Corporation |
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Available Quantity: | 9148 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 500k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer None 1 Turn Carbon 2W Solder Lug |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RV4NAYSJ504A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RV4NAYSJ504A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Potentiometer Line | |
| Online Catalog | MIL-R-94, RV4N Series | |
| Category | Potentiometers, Variable Resistors | |
| Family | Rotary Potentiometers, Rheostats | |
| Manufacturer | Precision Electronics Corporation | |
| Series | RV4 | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Taper | Linear | |
| Resistance (Ohms) | 500k | |
| Tolerance | ±10% | |
| Number of Gangs | 1 | |
| Built in Switch | None | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Temperature Coefficient | - | |
| Number of Turns | 1 | |
| Rotation | 314° | |
| Adjustment Type | - | |
| Resistive Material | Carbon | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Actuator Type | Slotted | |
| Actuator Length | 2.000" (50.80mm) | |
| Actuator Diameter | 0.249" (6.32mm) | |
| Bushing Thread | 3/8-32 | |
| Mounting Type | Panel Mount | |
| Standard Package | 100 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RV4NAYSJ504A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RV4NAYSJ504A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Precision Electronics Corporation all series components. The condition of RV4NAYSJ504A is new and unused, you can buy RV4NAYSJ504A Precision Electronics Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RV4NAYSJ504A.
| B43601F2687M80 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601F2687M80.pdf | |
| VJ0402D100KLAAP | 10pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D100KLAAP.pdf | |
| CDV30FK101GO3F | MICA | CDV30FK101GO3F.pdf | |
| IRLHM630TR2PBF | MOSFET N-CH 30V 21A PQFN | IRLHM630TR2PBF.pdf | |
| GTC030F28-51P | GT 12C 12#12 PIN RECP | GTC030F28-51P.pdf | |
| DTS26W15-19HD | 19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | DTS26W15-19HD.pdf | |
| GTC07R24-10S-C10 | GT 7C 7#8 SKT RECP | GTC07R24-10S-C10.pdf | |
| KPT08F14-5PX | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | KPT08F14-5PX.pdf | |
| 09641127215 | 9 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole Solder | 09641127215.pdf | |
| DBL9W4P500M30LF | 9 (5 + 4 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | DBL9W4P500M30LF.pdf | |
| HIF3-2226SC | CONN SOCKET CONTACT 22-26 AWG | HIF3-2226SC.pdf | |
| A-TB381-VM20 | 20 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line) | A-TB381-VM20.pdf | |
| RG3216N-1600-P-T1 | RES SMD 160 OHM 0.02% 1/4W 1206 | RG3216N-1600-P-T1.pdf |