| Manufacturer Part Number: | 5500R-106K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9410 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10mH Unshielded Inductor 370mA 7.3 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 5500R-106K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-5500R-106K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 5500R Series High Current Power Chokes | |
| Online Catalog | 5500R Series | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 5500R | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10mH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 370mA | |
| Current - Saturation | 170mA | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 7.3 Ohm Max | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | - | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 130°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 1.050" L x 0.495" W (26.67mm x 12.57mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.520" (13.21mm) | |
| Standard Package | 200 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 5500R-106K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
5500R-106K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 5500R-106K is new and unused, you can buy 5500R-106K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 5500R-106K.
| EEU-FM1E331L | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1E331L.pdf | |
| VJ0402D0R9BLXAC | 0.90pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D0R9BLXAC.pdf | |
| M39003/01-5034/HSD | 15µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 20V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-5034/HSD.pdf | |
| 0312.062HXP | FUSE GLASS 62MA 250VAC 3AB 3AG | 0312.062HXP.pdf | |
| ACM08DSEF-S13 | CONN EDGECARD EXTEND 16POS 0.156 | ACM08DSEF-S13.pdf | |
| FJNS4212RBU | TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92S | FJNS4212RBU.pdf | |
| 7443550820 | 8.2µH Shielded Wirewound Inductor 10A 11.6 mOhm Nonstandard | 7443550820.pdf | |
| LT1766HFE#PBF | Buck, SEPIC Switching Regulator IC Positive Adjustable 1.2V 1 Output 1.5A 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad | LT1766HFE#PBF.pdf | |
| S-13R1G13-I4T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.3V 150mA SNT-4A | S-13R1G13-I4T1U3.pdf | |
| JTPQ00RT-18-68S-014 | JT 18C 18#16 SKT WALL RECP | JTPQ00RT-18-68S-014.pdf | |
| CTV07RW-23-21SA-LC | CTV 21C 21#16 SKT J/N RECP | CTV07RW-23-21SA-LC.pdf | |
| L717SDA15P1ACH | 15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | L717SDA15P1ACH.pdf | |
| 68449-256H | 10 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 68449-256H.pdf |