| Manufacturer Part Number: | RSF12JT100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES MO 1/2W 100K OHM 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RSF12JT100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RSF12JT100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RSF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RSF12JT100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RSF12JT100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RSF12JT100K is new and unused, you can buy RSF12JT100K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RSF12JT100K.
| MALREKB00BA268F00K | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.73 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB00BA268F00K.pdf | |
| P1300ECMCAP | SIDAC MC BI 120V 400A TO-92 | P1300ECMCAP.pdf | |
| Q4008RH3 | TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO220 | Q4008RH3.pdf | |
| LTC6362HDD#TRPBF | Differential Amplifier 1 Circuit Differential, Rail-to-Rail 8-DFN (3x3) | LTC6362HDD#TRPBF.pdf | |
| M95512-DFCS6TP/K | IC EEPROM 512KBIT 10MHZ 8WLCSP | M95512-DFCS6TP/K.pdf | |
| VI-B6K-EU-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W | VI-B6K-EU-F3.pdf | |
| SQE48T40018-NDA0 | DC/DC CONVERT 1.8V 40A | SQE48T40018-NDA0.pdf | |
| 20-101-0148 | - Interface Board | 20-101-0148.pdf | |
| TV06DZ-13-35HD-LC | TV 22C 22#22D PIN PLUG | TV06DZ-13-35HD-LC.pdf | |
| TVS06RF-17-99JE-LC | TV 23C 21#20 2#16 SKT PLUG | TVS06RF-17-99JE-LC.pdf | |
| 09670019974 | DSUB SCREW-LOCK FE M3/M3 | 09670019974.pdf | |
| CRCW06036R49FNEA | RES SMD 6.49 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06036R49FNEA.pdf | |
| MNR14E0APJ564 | RES ARRAY 4 RES 560K OHM 1206 | MNR14E0APJ564.pdf |