| Manufacturer Part Number: | MALREKB00BA268F00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.73 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00BA268F00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00BA268F00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 68µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 2.73 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 132mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 6,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00BA268F00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00BA268F00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00BA268F00K is new and unused, you can buy MALREKB00BA268F00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00BA268F00K.
| B43305A2338M82 | 3300µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 40 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2338M82.pdf | |
| PFSM.250.2 | FUSE PTC 2.50A 15V FST-TRIP SMD | PFSM.250.2.pdf | |
| AD7228KR | 8 Bit Digital to Analog Converter 8 24-SOIC W | AD7228KR.pdf | |
| CD74HC4020M | IC BINARY COUNTR 14BIT HS 16SOIC | CD74HC4020M.pdf | |
| X5328PZ-2.7A | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 8-PDIP | X5328PZ-2.7A.pdf | |
| MCE4WT-A2-0000-000KA2 | LED Lighting XLamp® MC-E White, Neutral 4750K 3.1V 4 x 350mA 110° 8-SMD, Gull Wing Exposed Pad | MCE4WT-A2-0000-000KA2.pdf | |
| VI-B71-CX-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W | VI-B71-CX-B1.pdf | |
| VI-J2V-IZ-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W | VI-J2V-IZ-F4.pdf | |
| V24B36M150BL3 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | V24B36M150BL3.pdf | |
| RN73C2A3K32BTDF | RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/10W 0805 | RN73C2A3K32BTDF.pdf | |
| AIB6FA16-12PC | GT 1C 1#4 PIN PLUG | AIB6FA16-12PC.pdf | |
| CL1C3100 | 18 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | CL1C3100.pdf | |
| 1777891 | 8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1777891.pdf | |
| RCP2512B82R0GED | RES SMD 82 OHM 2% 22W 2512 | RCP2512B82R0GED.pdf |