| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT634K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 634K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT634K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT634K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 634k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT634K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT634K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT634K is new and unused, you can buy RMCF0603FT634K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT634K.
| GRM0336R1E8R8DD01D | 8.8pF 25V Ceramic Capacitor R2H 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0336R1E8R8DD01D.pdf | |
| ABC15DREN-S13 | CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET | ABC15DREN-S13.pdf | |
| CM309E24000000AFJT | 24MHz ±30ppm Crystal 18pF 40 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead | CM309E24000000AFJT.pdf | |
| CJD47 TR13 | TRANS NPN 350V 1A DPAK | CJD47 TR13.pdf | |
| LD39115J18R | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA 4-FlipChip | LD39115J18R.pdf | |
| EAST3215GA2 | Yellow-Green 572nm LED Indication - Discrete 2V 1206 (3216 Metric) | EAST3215GA2.pdf | |
| VI-20L-EX-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VI-20L-EX-F3.pdf | |
| MI-272-MX | CONVRT DC/DC CONVRT DC/DC 165VIN | MI-272-MX.pdf | |
| G6D-1A-DC24 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole | G6D-1A-DC24.pdf | |
| MS3100E24-19P | 12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3100E24-19P.pdf | |
| CTVP00RW-11-19PB-P1 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | CTVP00RW-11-19PB-P1.pdf | |
| TV06RW-21-39HD | 39 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06RW-21-39HD.pdf | |
| 2-106506-2 | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | 2-106506-2.pdf | |
| M55342E12B16E9RWS | RES SMD 16.9K OHM 1% 1/10W 0603 | M55342E12B16E9RWS.pdf |