| Manufacturer Part Number: | RMCF0603FT113K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 113K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | RMCF0603FT113K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-RMCF0603FT113K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | RMCF Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | RMCF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 113k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | RMCF0603FT113K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
RMCF0603FT113K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of RMCF0603FT113K is new and unused, you can buy RMCF0603FT113K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for RMCF0603FT113K.
| UPB2C470MHD1TO | 47µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPB2C470MHD1TO.pdf | |
| SMCG6047/TR13 | TVS DIODE 17VWM 31.9VC DO215AB | SMCG6047/TR13.pdf | |
| P1101UARP | SIDAC UNI SYM 4CH 95V 150A MS013 | P1101UARP.pdf | |
| EBC15DCKT-S288 | CONN EDGECARD 30POS .100" | EBC15DCKT-S288.pdf | |
| SCHJ15K | Diode Standard 15000V (15kV) 50mA Through Hole | SCHJ15K.pdf | |
| IXGQ20N120BD1 | IGBT 1200V 40A 190W Through Hole TO-3P | IXGQ20N120BD1.pdf | |
| MAX6333UR24D2-T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel SOT-23-3 | MAX6333UR24D2-T.pdf | |
| NCP4682DSQ20T1G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2V 150mA SC-82AB | NCP4682DSQ20T1G.pdf | |
| CXA3050-0000-000N0YV227G | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA3050 White, Warm Square | CXA3050-0000-000N0YV227G.pdf | |
| DPA120020-P7-SZ | 12VAC 200mA AC/AC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input | DPA120020-P7-SZ.pdf | |
| RMCF2010FT4R75 | RES SMD 4.75 OHM 1% 3/4W 2010 | RMCF2010FT4R75.pdf | |
| ERJ-T06J821V | RES SMD 820 OHM 5% 1/4W 0805 | ERJ-T06J821V.pdf | |
| 37304-2165-000 FL 500 | 4 Position Rectangular Receptacle Connector Spring Clamp Gold 20-22 AWG | 37304-2165-000 FL 500.pdf | |
| A-TB500-OP09 | 9 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole | A-TB500-OP09.pdf | |
| KO06215100J0G | 6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.375" (9.53mm) Through Hole | KO06215100J0G.pdf |