| Manufacturer Part Number: | 500D305F150CB5A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 3µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 500D305F150CB5A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-500D305F150CB5A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 460 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | 500D | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 3µF | |
| Tolerance | - | |
| Voltage Rating | 150V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | - | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | - | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Size / Dimension | 0.315" Dia x 0.689" L (8.00mm x 17.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial, Can | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 500D305F150CB5A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
500D305F150CB5A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 500D305F150CB5A is new and unused, you can buy 500D305F150CB5A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 500D305F150CB5A.
| C3216JB1E475M160AA | 4.7µF 25V Ceramic Capacitor JB 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216JB1E475M160AA.pdf | |
| K562K10X7RF53H5 | 5600pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K562K10X7RF53H5.pdf | |
| GQM22M5C2H8R2DB01K | 8.2pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric) 0.110" L x 0.110" W (2.80mm x 2.80mm) | GQM22M5C2H8R2DB01K.pdf | |
| PM127SH-470M-RC | 47µH Shielded Wirewound Inductor 2.9A 80 mOhm Max Nonstandard | PM127SH-470M-RC.pdf | |
| DS87C530-QCL+ | 8051 87C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 16KB (16K x 8) OTP 52-PLCC (19.13x19.13) | DS87C530-QCL+.pdf | |
| ISL28107FRTZ-T7A | General Purpose Amplifier 1 Circuit 8-TDFN (3x3) | ISL28107FRTZ-T7A.pdf | |
| AP8801EV1 | AP8801 1, Non-Isolated Output LED Driver Evaluation Board | AP8801EV1.pdf | |
| CTV07RW-25-8PB | 8 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTV07RW-25-8PB.pdf | |
| RP13A-12RA-13PA | 13 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Silver | RP13A-12RA-13PA.pdf | |
| GTC06LCF18-12P-LC | GT 6C 6#16 PIN PLUG | GTC06LCF18-12P-LC.pdf | |
| 212491-9 | PLUG ASSY,SZ 3,AMPLIMITE COAX | 212491-9.pdf | |
| 800-80-015-10-001101 | 15 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 800-80-015-10-001101.pdf | |
| 1792660000 | Terminal Block Connector 4 Position Feed Through Blue 16-24 AWG | 1792660000.pdf | |
| 1780350000 | 19 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1780350000.pdf | |
| CMF555K6200FKEB | RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL | CMF555K6200FKEB.pdf |