| Manufacturer Part Number: | PM20-100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µH Unshielded Molded Inductor 150mA 2.5 Ohm Max 1210 (3225 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM20-100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM20-100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM20 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Molded | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 150mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 36MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.086" (2.20mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM20-100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM20-100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM20-100K is new and unused, you can buy PM20-100K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM20-100K.
| ECC08DKUD | CONN EDGECARD 16POS .100" | ECC08DKUD.pdf | |
| RSC19DRTN | CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD | RSC19DRTN.pdf | |
| SN74LVC06APWR | Inverter IC 6 Channel Open Drain 14-TSSOP | SN74LVC06APWR.pdf | |
| CAT1027ZI-25-GT3 | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 8-MSOP | CAT1027ZI-25-GT3.pdf | |
| CXA1510-0000-000N0HJ240H | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Xlamp® CXA1510 White, Neutral Square | CXA1510-0000-000N0HJ240H.pdf | |
| RT3SP2-24V | Solid State Relay 4PST (4 Form A) Module | RT3SP2-24V.pdf | |
| ERA-8ARW1741V | RES SMD 1.74KOHM 0.05% 1/4W 1206 | ERA-8ARW1741V.pdf | |
| TVS06RS-19-35PA-LC | TV 66C 66#22D PIN PLUG | TVS06RS-19-35PA-LC.pdf | |
| 93992-424HLF | 24 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 93992-424HLF.pdf | |
| 146-83-428-41-035101 | CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD | 146-83-428-41-035101.pdf | |
| RG2012N-2262-D-T5 | RES SMD 22.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RG2012N-2262-D-T5.pdf | |
| LR2F62R | RES 62.0 OHM 3/4W 1% AXIAL | LR2F62R.pdf | |
| MBB02070D6802DC100 | RES 68K OHM 0.6W 0.5% AXIAL | MBB02070D6802DC100.pdf |