| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARW1741V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.74KOHM 0.05% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARW1741V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARW1741V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.74k | |
| Tolerance | ±0.05% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARW1741V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARW1741V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARW1741V is new and unused, you can buy ERA-8ARW1741V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARW1741V.
| B43305A9127M60 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9127M60.pdf | |
| ECC-A3F101JGE | 100pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor SL/GP Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | ECC-A3F101JGE.pdf | |
| GFA-15 | FUSE BOARD MOUNT 15A 32VAC AXIAL | GFA-15.pdf | |
| ECS-1633-480-BN-TR | 48MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 8mA Enable/Disable | ECS-1633-480-BN-TR.pdf | |
| MAX134EQH+D | ADC 3.75 Digit 20 44-PLCC (16.58x16.58) | MAX134EQH+D.pdf | |
| 74VHC393SJX | IC COUNTER BIN DUAL 4BIT 14SOP | 74VHC393SJX.pdf | |
| GW CSSRM2.PM-NPNR-A333-1-700-R18 | LED Lighting OSLON Square® White, Cool 5000K 2.8V 700mA 120° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | GW CSSRM2.PM-NPNR-A333-1-700-R18.pdf | |
| VE-21L-EW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W | VE-21L-EW-B1.pdf | |
| VE-B1B-CV-S | CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W | VE-B1B-CV-S.pdf | |
| RN73C2A16K9BTDF | RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/10W 0805 | RN73C2A16K9BTDF.pdf | |
| 2-745129-2 | SHLDING FERRULE,PLTD,BULK PKG | 2-745129-2.pdf | |
| 0026484042 | 4 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Tin | 0026484042.pdf | |
| CRCW0603300KFKEC | RES SMD 300K OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW0603300KFKEC.pdf |