| Manufacturer Part Number: | PM105-121K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 120µH Unshielded Wirewound Inductor 890mA 400 mOhm Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | PM105-121K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-PM105-121K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | JW Miller Models Oct/2007 | |
| PCN Design/Specification | SMD Models Transition Oct/2008 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | PM105 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 120µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 890mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 400 mOhm | |
| Q @ Freq | - | |
| Frequency - Self Resonant | 6MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 100°C | |
| Frequency - Test | 1kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.228" (5.80mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | PM105-121K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
PM105-121K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of PM105-121K is new and unused, you can buy PM105-121K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for PM105-121K.
| FK28X5R1E224K | 0.22µF 25V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FK28X5R1E224K.pdf | |
| VJ0402Y221KXACW1BC | 220pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | VJ0402Y221KXACW1BC.pdf | |
| EEC07DRAS | CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD | EEC07DRAS.pdf | |
| JANTXV1N4104UR-1 | Zener Diode 10V 500mW ±5% Surface Mount DO-213AA | JANTXV1N4104UR-1.pdf | |
| OPA171AIDRLR | General Purpose Amplifier 1 Circuit Rail-to-Rail 5-SOT | OPA171AIDRLR.pdf | |
| ADUM4401BRIZ | General Purpose Digital Isolator 5000Vrms 4 Channel 10Mbps 25kV/µs CMTI 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | ADUM4401BRIZ.pdf | |
| CA02COME20-7S | 8 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA02COME20-7S.pdf | |
| TV06RW-23-151SA-LC | HD 38999 151C 151#23 SKT PLUG | TV06RW-23-151SA-LC.pdf | |
| MS3454L20-14A | 5 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | MS3454L20-14A.pdf | |
| 446405-2 | Plug for Male Contacts Housing D-Sub, Combo Connector 8 (Coax or Power) Position | 446405-2.pdf | |
| 0533131065 | 10 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Tin | 0533131065.pdf | |
| RP73D2A866RBTDF | RES SMD 866 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RP73D2A866RBTDF.pdf | |
| CMF551M8200GNRE | RES 1.82M OHM 1/2W 2% AXIAL | CMF551M8200GNRE.pdf |