| Manufacturer Part Number: | FK28X5R1E224K |
|---|---|
| Manufacturer: | TDK Corporation |
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Available Quantity: | 11184 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.22µF 25V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FK28X5R1E224K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FK28X5R1E224K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | FK Series Capacitors | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | FK Series | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Ceramic Capacitors | |
| Manufacturer | TDK Corporation | |
| Series | FK | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.22µF | |
| Tolerance | ±10% | |
| Voltage - Rated | 25V | |
| Temperature Coefficient | X5R | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C | |
| Applications | General Purpose | |
| Ratings | - | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.217" (5.50mm) | |
| Thickness (Max) | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Features | - | |
| Lead Style | Formed Leads - Kinked | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FK28X5R1E224K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FK28X5R1E224K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TDK Corporation all series components. The condition of FK28X5R1E224K is new and unused, you can buy FK28X5R1E224K TDK Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FK28X5R1E224K.
| T520V227M004ASE009 | 220µF Molded Tantalum - Polymer Capacitors 4V 2917 (7343 Metric) 9 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T520V227M004ASE009.pdf | |
| 10104997-E0C-70DLF | XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK | 10104997-E0C-70DLF.pdf | |
| SIT8008BI-23-33E-90.000000D | OSC XO 3.3V 90MHZ OE | SIT8008BI-23-33E-90.000000D.pdf | |
| BAV300-TR | DIODE GEN 50V 250MA MICROMELF | BAV300-TR.pdf | |
| HM28-25026LF | 92mH @ 1kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 600mA DCR 2 Ohm | HM28-25026LF.pdf | |
| S-80159BNMC-JHKT2U | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | S-80159BNMC-JHKT2U.pdf | |
| AP2125AK-2.8TRG1 | IC REG LDO | AP2125AK-2.8TRG1.pdf | |
| VI-JTP-CZ-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W | VI-JTP-CZ-B1.pdf | |
| V150C36M150BG | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | V150C36M150BG.pdf | |
| VE-B4V-IU-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W | VE-B4V-IU-F2.pdf | |
| WSL12063L000FEA | RES SMD 0.003 OHM 1% 1/4W 1206 | WSL12063L000FEA.pdf | |
| TV07RW-25-187SA-S15AD | 187 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Gold | TV07RW-25-187SA-S15AD.pdf | |
| 07-0600-10 | 7 Position DIP, DIL - Header Connector Forked Tin | 07-0600-10.pdf | |
| CMF501K1000FHEB | RES 1.10K OHM 1/4W 1% AXIAL | CMF501K1000FHEB.pdf |