| Manufacturer Part Number: | MIL1331-222K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 2.2µH Shielded Wirewound Inductor 202mA 1.1 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MIL1331-222K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MIL1331-222K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | MIL1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 2.2µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 202mA | |
| Current - Saturation | 202mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.1 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 95MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.325" L x 0.125" W (8.26mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MIL1331-222K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MIL1331-222K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of MIL1331-222K is new and unused, you can buy MIL1331-222K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MIL1331-222K.
| 35JZV33M6.3X6.1 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 35JZV33M6.3X6.1.pdf | |
| ECE-A1HKKR22 | 0.22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ECE-A1HKKR22.pdf | |
| JLE-1-1REC4-30996-125 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | JLE-1-1REC4-30996-125.pdf | |
| FWP-350A | FUSE CARTRIDGE 350A 700VAC/VDC | FWP-350A.pdf | |
| 425F37B016M0000 | 16MHz ±30ppm Crystal 13pF 100 Ohm -40°C ~ 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 425F37B016M0000.pdf | |
| SY89610LMG-TR | IC SYNTHESIZER PREC FREQ 32MLF | SY89610LMG-TR.pdf | |
| SN74HCT373PW | D-Type Transparent Latch 1 Channel 8:8 IC Tri-State 20-TSSOP | SN74HCT373PW.pdf | |
| LT1521CMS8#PBF | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 3.8 V ~ 20 V 300mA 8-MSOP | LT1521CMS8#PBF.pdf | |
| VE-BNJ-IV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | VE-BNJ-IV-F2.pdf | |
| PEC08SAEN | 8 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PEC08SAEN.pdf | |
| BTEM12P-1RLF | 12 Positions Header, Shrouded Connector 0.049" (1.25mm) Through Hole, Right Angle Tin | BTEM12P-1RLF.pdf | |
| M80-7073605 | 36 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | M80-7073605.pdf | |
| RCWE0805R360JKEA | RES SMD 0.36 OHM 5% 1/4W 0805 | RCWE0805R360JKEA.pdf | |
| M55342E06B37B4RT0 | RES SMD 37.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 | M55342E06B37B4RT0.pdf |