| Manufacturer Part Number: | FWP-350A |
|---|---|
| Manufacturer: | Eaton |
| Product Category: | Electrical, Specialty Fuses |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | FUSE CARTRIDGE 350A 700VAC/VDC |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FWP-350A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FWP-350A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Manufacturer | Eaton | |
| Series | FWP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Fuse Type | Cartridge | |
| Current Rating | 350A | |
| Voltage Rating - AC | 700V | |
| Voltage Rating - DC | 700V | |
| Response Time | - | |
| Applications | Electrical, Industrial | |
| Features | - | |
| Class | - | |
| Approvals | CE, CSA, UR | |
| Operating Temperature | - | |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 200kA AC, 50kA DC | |
| Mounting Type | Bolt Mount | |
| Package / Case | Cylindrical, Blade Terminal (Bolt) | |
| Size / Dimension | 2.000" Dia x 5.090" L (50.80mm x 129.29mm) | |
| Melting I²t | 23700 | |
| DC Cold Resistance | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FWP-350A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FWP-350A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Eaton all series components. The condition of FWP-350A is new and unused, you can buy FWP-350A Eaton with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FWP-350A.
| GRM1887U1H361JZ01D | 360pF 50V Ceramic Capacitor U2J 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1887U1H361JZ01D.pdf | |
| U1AFS1500-FGG256 | IC FPGA 119 I/O 256FBGA | U1AFS1500-FGG256.pdf | |
| VE-B40-EW-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W | VE-B40-EW-F3.pdf | |
| ERJ-PA3D2492V | RES SMD 24.9K OHM 0.5% 1/4W 0603 | ERJ-PA3D2492V.pdf | |
| RC2512JK-0718KL | RES SMD 18K OHM 5% 1W 2512 | RC2512JK-0718KL.pdf | |
| DTS20F15-19PN | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | DTS20F15-19PN.pdf | |
| KPT08F22-41PX | 41 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | KPT08F22-41PX.pdf | |
| MS3471L18-8PL/C | 8 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Free Hanging (In-Line) | MS3471L18-8PL/C.pdf | |
| 1648432 | Female Insert 16 Position Terminal Block, Straight - Push In | 1648432.pdf | |
| 558-10-478M26-131101 | PGA SOLDER TAIL 1.27MM | 558-10-478M26-131101.pdf | |
| LP20220604 | 6 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | LP20220604.pdf | |
| 1757271 | 5 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1757271.pdf |