| Manufacturer Part Number: | MALREKB00BA315EL0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.41 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00BA315EL0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00BA315EL0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 150µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 25V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.41 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 185mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00BA315EL0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00BA315EL0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00BA315EL0K is new and unused, you can buy MALREKB00BA315EL0K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00BA315EL0K.
| VJ0805D471JLBAR | 470pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D471JLBAR.pdf | |
| VJ1825A360JBBAT4X | 36pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1825 (4564 Metric) 0.183" L x 0.252" W (4.65mm x 6.40mm) | VJ1825A360JBBAT4X.pdf | |
| ECQ-E2184JF3 | 0.18µF Film Capacitor 250V Polyester, Metallized Radial 0.472" L x 0.197" W (12.00mm x 5.00mm) | ECQ-E2184JF3.pdf | |
| M39003/01-6392H | 3.9µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/01-6392H.pdf | |
| 06035J0R9ABTTR | 0.90pF Thin Film Capacitor 50V 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) | 06035J0R9ABTTR.pdf | |
| 590FD-ADG | 10MHz ~ 124.999MHz LVDS XO (Standard) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 100mA Enable/Disable | 590FD-ADG.pdf | |
| SS10PH45-M3/87A | DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO277A | SS10PH45-M3/87A.pdf | |
| UCC27324QDRQ1 | IC MOSFET DVR DUAL HS 4A 8-SOIC | UCC27324QDRQ1.pdf | |
| VI-J6K-EZ-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W | VI-J6K-EZ-B1.pdf | |
| VI-2WY-CV-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W | VI-2WY-CV-B1.pdf | |
| FCE17E09PC4D0 | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCE17E09PC4D0.pdf | |
| RT0805CRE0723K2L | RES SMD 23.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 | RT0805CRE0723K2L.pdf |