| Manufacturer Part Number: | SS10PH45-M3/87A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO277A |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS10PH45-M3/87A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS10PH45-M3/87A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 45V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 10A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 720mV @ 10A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 80µA @ 45V | |
| Capacitance @ Vr, F | 270pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 6,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS10PH45-M3/87A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS10PH45-M3/87A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS10PH45-M3/87A is new and unused, you can buy SS10PH45-M3/87A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS10PH45-M3/87A.
| MKP1845332636R | 0.032µF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP), Metallized | MKP1845332636R.pdf | |
| F950G477MBAAQ2 | 470µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 4V 1210 (3528 Metric) 400 mOhm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | F950G477MBAAQ2.pdf | |
| TV04A7V0J-G | TVS DIODE 7VWM 12VC SMA | TV04A7V0J-G.pdf | |
| P6KE120-E3/54 | TVS DIODE 97.2VWM 173VC DO204AC | P6KE120-E3/54.pdf | |
| SI5341A-B00001-GM | FACTORY PRE-PROGRAMMED:CLOCK GEN | SI5341A-B00001-GM.pdf | |
| SIM3C146-B-GMR | ARM® Cortex®-M3 SiM3C1xx Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 64KB (64K x 8) FLASH 64-QFN (9x9) | SIM3C146-B-GMR.pdf | |
| PVC6D505A01B00 | 5M Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Ceramic 1 Turn Top Adjustment | PVC6D505A01B00.pdf | |
| V48B48C250BN | CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W | V48B48C250BN.pdf | |
| CA3102E20-8PBF80-05 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3102E20-8PBF80-05.pdf | |
| L717DFE09PU | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | L717DFE09PU.pdf | |
| 3-644514-8 | 8 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 28 AWG | 3-644514-8.pdf | |
| 9T08052A3743FBHFT | RES SMD 374K OHM 1% 1/8W 0805 | 9T08052A3743FBHFT.pdf | |
| CMF652M5000FHEK | RES 2.5M OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF652M5000FHEK.pdf |