| Manufacturer Part Number: | MALREKB00AA247FM0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.95 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKB00AA247FM0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKB00AA247FM0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKB | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 47µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.95 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 105°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 96mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.490" (12.50mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKB00AA247FM0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKB00AA247FM0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKB00AA247FM0K is new and unused, you can buy MALREKB00AA247FM0K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKB00AA247FM0K.
| IULBXK1-33583-100 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER | IULBXK1-33583-100.pdf | |
| 0697H0630-05 | FUSE BRD MNT 630MA 350VAC 100VDC | 0697H0630-05.pdf | |
| KBL06 | IC BRIDGE RECT 4A 600V KBL | KBL06.pdf | |
| PDTA143TE,115 | TRANS PREBIAS PNP 150MW SC75 | PDTA143TE,115.pdf | |
| 1008-103K | 10µH Unshielded Inductor 245mA 2.5 Ohm Max Nonstandard | 1008-103K.pdf | |
| 4N23UTX | Optoisolator Transistor with Base Output 1000VDC 1 Channel 6-LCC (6.22x4.32) | 4N23UTX.pdf | |
| MHBAWT-0000-000C0UB227H | LED Lighting Xlamp® MHB-A White, Warm 2700K 2-Step MacAdam Ellipse 9V 480mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MHBAWT-0000-000C0UB227H.pdf | |
| VE-BWK-CY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VE-BWK-CY-F1.pdf | |
| VE-26R-MX | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VE-26R-MX.pdf | |
| ERJ-L08UJ95MV | RES SMD 0.095 OHM 5% 1/3W 1206 | ERJ-L08UJ95MV.pdf | |
| MS3124E20-16SX | 16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | MS3124E20-16SX.pdf | |
| SFR16S0005609JA500 | RES 56 OHM 1/2W 5% AXIAL | SFR16S0005609JA500.pdf |