| Manufacturer Part Number: | 1008-103K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µH Unshielded Inductor 245mA 2.5 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 1008-103K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-1008-103K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | 1008 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 245mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 28MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.095" W (2.66mm x 2.41mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.095" (2.41mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 1008-103K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
1008-103K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of 1008-103K is new and unused, you can buy 1008-103K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 1008-103K.
| 52705C | 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2.2A DCR 107 mOhm | 52705C.pdf | |
| 1468505C | 6.8mH Unshielded Wirewound Inductor 500mA 2.88 Ohm Max Radial, Vertical Cylinder | 1468505C.pdf | |
| MAX4513ESE+T | 4 Circuit IC Switch 1:1 160 Ohm 16-SO | MAX4513ESE+T.pdf | |
| BQ2002FPN | IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-DIP | BQ2002FPN.pdf | |
| S-1312D12-A4T2U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 150mA HSNT-4-B | S-1312D12-A4T2U3.pdf | |
| 35R-2112 | Neon Panel Indicator 250V Round with Flat Top, 10.72mm Wire Leads - 6" (152.40mm) | 35R-2112.pdf | |
| 97-3107A20-14P | AB 5C 3#12, 2#8 PIN PLUG | 97-3107A20-14P.pdf | |
| DDMA50PFO | DSUB 50 M CRIMP F0 ZINC | DDMA50PFO.pdf | |
| 1061670050 | Coupler Fiber Optic Connector SC Receptacle To SC Receptacle Panel Mount, Flange (2 Hole) | 1061670050.pdf | |
| 9-102974-0-11 | 11 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 9-102974-0-11.pdf | |
| 0395172417 | 17 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0395172417.pdf | |
| 9T06031A1581BBHFT | RES SMD 1.58KOHM 0.1% 1/10W 0603 | 9T06031A1581BBHFT.pdf | |
| MFR-25FRF52-84R5 | RES 84.5 OHM 1/4W 1% AXIAL | MFR-25FRF52-84R5.pdf |