| Manufacturer Part Number: | MALREKA00FE247N00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.23 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00FE247N00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00FE247N00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 47µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 250V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 4.23 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 319mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00FE247N00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00FE247N00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00FE247N00K is new and unused, you can buy MALREKA00FE247N00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00FE247N00K.
| BFC237525273 | 0.027µF Film Capacitor 400V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.295" W (26.00mm x 7.50mm) | BFC237525273.pdf | |
| PDTD123EUX | TRANS PREBIAS NPN 0.425W | PDTD123EUX.pdf | |
| 2N6660 | MOSFET N-CH 60V 0.41A TO39-3 | 2N6660.pdf | |
| IRF135S203 | MOSFET NCH 135V 129A D2PAK | IRF135S203.pdf | |
| ADS5271IPFPG4 | 12 Bit Analog to Digital Converter 8 Input 8 Pipelined 80-HTQFP (12x12) | ADS5271IPFPG4.pdf | |
| SN74ALS621A-1NSRG4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Open Collector Output 20-SO | SN74ALS621A-1NSRG4.pdf | |
| SN74ALS166DBR | IC PAR-LOAD SHIFT REGIST 16-SSOP | SN74ALS166DBR.pdf | |
| 5700100221F | LED Circuit Board Indicator 3 High Green (x 2), Red (x 1) Diffused, Tinted 2.2V Green, 2V Red 25mA Green, 30mA Red Round with Domed Top, 1.81mm Through Hole, Right Angle | 5700100221F.pdf | |
| VTM48EF012T130A01 | VTM CURRENT MULTIPLIER | VTM48EF012T130A01.pdf | |
| GCB108DYHN | CONN EDGECARD 108POS .050 THRUHL | GCB108DYHN.pdf | |
| NLS-N-BL-C150-M50 | 1 Position Circular Connector Line Source, Male Pins Crimp Silver | NLS-N-BL-C150-M50.pdf | |
| 801-83-025-10-458101 | 13 Position Socket Connector 0.200" (5.08mm) Through Hole Gold | 801-83-025-10-458101.pdf | |
| 917696-1 | 12 Position Rectangular Housing Connector Plug Natural 0.098" (2.50mm) | 917696-1.pdf | |
| PE2010FKM7W0R018L | RES SMD 0.018 OHM 1% 1W 2010 | PE2010FKM7W0R018L.pdf |