| Manufacturer Part Number: | LEMC2520T330K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 33µH Unshielded Wirewound Inductor 120mA 4.8 Ohm Max 1008 (2520 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LEMC2520T330K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LEMC2520T330K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | LEM(C)2520 Series 06/Mar/2012 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LE | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Wirewound | |
| Material - Core | - | |
| Inductance | 33µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 120mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 4.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 16MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1008 (2520 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.079" (2.00mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LEMC2520T330K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LEMC2520T330K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LEMC2520T330K is new and unused, you can buy LEMC2520T330K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LEMC2520T330K.
| C0805X221J5RAC7800 | 220pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805X221J5RAC7800.pdf | |
| MKT1817312256W | 0.012µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial | MKT1817312256W.pdf | |
| TM3D476K016HBA | 47µF Molded Tantalum Capacitors 16V 2917 (7343 Metric) 700 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | TM3D476K016HBA.pdf | |
| NUD4700SNT1G | IC LED SHUNT POWERMITE | NUD4700SNT1G.pdf | |
| SMBJ90AHE3/52 | TVS DIODE 90VWM 146VC SMB | SMBJ90AHE3/52.pdf | |
| MC74HC4046ADR2G | IC PHASE LOCKED LOOP 16-SOIC | MC74HC4046ADR2G.pdf | |
| LTC2914HGN-2#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 4 Channel 16-SSOP | LTC2914HGN-2#TRPBF.pdf | |
| S-13A1G18-E6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 1A 6-HSOP | S-13A1G18-E6T1U3.pdf | |
| LP38856SX-1.2 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 3A DDPAK/TO-263-5 | LP38856SX-1.2.pdf | |
| KHAU-17A16-24 | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) Socketable | KHAU-17A16-24.pdf | |
| PLTT0603Z2500QGT5 | RES SMD 250 OHM 0.02% 0.15W 0603 | PLTT0603Z2500QGT5.pdf | |
| CA3100E32A69PB03 | 61 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | CA3100E32A69PB03.pdf | |
| KJB7T15F18PCL | 18 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | KJB7T15F18PCL.pdf | |
| 0386006327 | 27 Circuit 0.250" (6.35mm) Barrier Block Connector, Screws | 0386006327.pdf | |
| TJ16710700J0G | 16 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | TJ16710700J0G.pdf |