| Manufacturer Part Number: | MKT1817312256W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Film Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 0.012µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MKT1817312256W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MKT1817312256W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | MKT1817 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 0.012µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating - AC | 160V | |
| Voltage Rating - DC | 250V | |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | * | |
| Height - Seated (Max) | * | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Applications | General Purpose | |
| Features | - | |
| Standard Package | 2,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MKT1817312256W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MKT1817312256W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MKT1817312256W is new and unused, you can buy MKT1817312256W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MKT1817312256W.
| GRM0225C1E8R4WDAEL | 8.4pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E8R4WDAEL.pdf | |
| 10091767-C0C-50B | XCEDE LEFT 4PVH 6COL | 10091767-C0C-50B.pdf | |
| DSC1001CE1-015.3600T | 15.36MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 6.3mA Standby (Power Down) | DSC1001CE1-015.3600T.pdf | |
| DMC266060R | TRANS PREBIAS DUAL NPN MINI6 | DMC266060R.pdf | |
| SN74AHCT1G00DCKR | NAND Gate IC 1 Channel SC-70-5 | SN74AHCT1G00DCKR.pdf | |
| HBS050ZG-ANT | CONV DC-DC 48V IN 5V OUT NLT | HBS050ZG-ANT.pdf | |
| HSB-12-1.7 | AC/DC CONVERTER 12V 20W | HSB-12-1.7.pdf | |
| UTL7103G1S20AWG | 4 (3 + PE) Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets and Male Pins Crimp Gold | UTL7103G1S20AWG.pdf | |
| CN0967C24A61P7Y040 | 26500 61C 61#20 P RECP AN LC | CN0967C24A61P7Y040.pdf | |
| KE20.2100.151 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C14 | KE20.2100.151.pdf | |
| T37070-09-0 | 9 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37070-09-0.pdf | |
| AA1218FK-07412RL | RES SMD 412 OHM 1W 1812 WIDE | AA1218FK-07412RL.pdf |