| Manufacturer Part Number: | FMEN-430A |
|---|---|
| Manufacturer: | Sanken |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9469 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 100V 30A Through Hole TO-3P-3 Full Pack |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | FMEN-430A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-FMEN-430A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | Schottky Diode Array | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Sanken | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 100V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 850mV @ 15A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300µA @ 100V | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-3P-3 Full Pack | |
| Supplier Device Package | TO-3PF | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | FMEN-430A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
FMEN-430A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Sanken all series components. The condition of FMEN-430A is new and unused, you can buy FMEN-430A Sanken with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for FMEN-430A.
| D680J20SL0F63J5R | 68pF 50V Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.197" Dia (5.00mm) | D680J20SL0F63J5R.pdf | |
| MKP385511085JKP2T0 | 1.1µF Film Capacitor 300V 850V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.220" L x 0.827" W (31.00mm x 21.00mm) | MKP385511085JKP2T0.pdf | |
| V07E75P | VARISTOR 120V 1.75KA DISC 7MM | V07E75P.pdf | |
| SMBG4747A/TR13 | Zener Diode 20V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) | SMBG4747A/TR13.pdf | |
| 1812-151G | 150nH Unshielded Inductor 818mA 300 mOhm Max 2-SMD | 1812-151G.pdf | |
| ADS58J89IRGCT | IC RECEIVER 4CH 500MSPS 64VQFN | ADS58J89IRGCT.pdf | |
| MC34072DG | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SOIC | MC34072DG.pdf | |
| AT88SC12816C-MJTG | IC EEPROM 128KBIT 5MHZ M2J | AT88SC12816C-MJTG.pdf | |
| CA10241_SPUTNIK-W | Lens with Integrated Mount Clear 64° Wide Seoul P3, P4 Adhesive | CA10241_SPUTNIK-W.pdf | |
| MI-25Z-IX-S | CONVERT DC/DC 155VIN 2VOUT 30W | MI-25Z-IX-S.pdf | |
| L717SDEH09POL2RM8GC309 | 9 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector, Through Hole Solder | L717SDEH09POL2RM8GC309.pdf | |
| 10034542-10203LF | 240 Position DIMM DDR2 SDRAM Socket Through Hole | 10034542-10203LF.pdf | |
| TSW-109-08-L-D | 18 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | TSW-109-08-L-D.pdf | |
| 0386006615 | 15 Circuit 0.250" (6.35mm) Barrier Block Connector, Screws | 0386006615.pdf | |
| 1959299 | 11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (3 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 1959299.pdf |