| Manufacturer Part Number: | SMBG4747A/TR13 |
|---|---|
| Manufacturer: | Microsemi Corporation |
| Product Category: | Diodes - Zener - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Zener Diode 20V 2W ±5% Surface Mount SMBG (DO-215AA) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SMBG4747A/TR13 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SMBG4747A/TR13 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | SMBGyyy Device EOL Apr/2016 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Zener - Single | |
| Manufacturer | Microsemi Corporation | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 20V | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power - Max | 2W | |
| Impedance (Max) (Zzt) | 22 Ohm | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5µA @ 15.2V | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 200mA | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-215AA, SMB Gull Wing | |
| Supplier Device Package | SMBG (DO-215AA) | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SMBG4747A/TR13 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SMBG4747A/TR13 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Microsemi Corporation all series components. The condition of SMBG4747A/TR13 is new and unused, you can buy SMBG4747A/TR13 Microsemi Corporation with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SMBG4747A/TR13.
| MKP385468160JPI4T0 | 0.68µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm) | MKP385468160JPI4T0.pdf | |
| CDBA340L-HF | DIODE SCHOTTKY 40V 3A DO214AC | CDBA340L-HF.pdf | |
| 74477120W | 100µH Shielded Wirewound Inductor 1.5A 180 mOhm Max Nonstandard | 74477120W.pdf | |
| MKL15Z32VFT4 | ARM® Cortex®-M0+ Kinetis KL1 Microcontroller IC 32-Bit 48MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-QFN (7x7) | MKL15Z32VFT4.pdf | |
| MAX9652ASA+T | IC AMP FILTER W/SHUTDOWN 8-SOIC | MAX9652ASA+T.pdf | |
| TPS78218DRVR | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 150mA 6-SON (2x2) | TPS78218DRVR.pdf | |
| VI-26V-EX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VI-26V-EX-F2.pdf | |
| VI-BNJ-CV | CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W | VI-BNJ-CV.pdf | |
| MPC5565EVB | MPC5565 Qorivva MCU 32-Bit e200 Embedded Evaluation Board | MPC5565EVB.pdf | |
| ERJ-6RQF2R7V | RES SMD 2.7 OHM 1% 1/8W 0805 | ERJ-6RQF2R7V.pdf | |
| 4-647017-7 | 17 Position Rectangular Plug Connector IDC Gold 24 AWG | 4-647017-7.pdf | |
| 8-1744056-2 | EP HEADERS | 8-1744056-2.pdf | |
| RC1218FK-0756KL | RES SMD 56K OHM 1W 1812 WIDE | RC1218FK-0756KL.pdf | |
| CRCW06032R26FMTA | RES SMD 2.26 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW06032R26FMTA.pdf |