| Manufacturer Part Number: | ESH2PC-E3/85A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Standard 150V 2A Surface Mount DO-220AA (SMP) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ESH2PC-E3/85A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ESH2PC-E3/85A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Diode Type | Standard | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 150V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 2A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 980mV @ 2A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | 25ns | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1µA @ 150V | |
| Capacitance @ Vr, F | 25pF @ 4V, 1MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | DO-220AA | |
| Supplier Device Package | DO-220AA (SMP) | |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ESH2PC-E3/85A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ESH2PC-E3/85A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of ESH2PC-E3/85A is new and unused, you can buy ESH2PC-E3/85A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ESH2PC-E3/85A.
| 0LEY0CYCX | FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE | 0LEY0CYCX.pdf | |
| 86093487113758ELF | DIN RA HEADER F | 86093487113758ELF.pdf | |
| GCM43DTMS | CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD | GCM43DTMS.pdf | |
| S-1323B23NB-N8ITFG | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.3V 150mA SC-82AB | S-1323B23NB-N8ITFG.pdf | |
| 8102805PA | Logic Output Optoisolator 10MBd Open Collector, Schottky Clamped 2500VDC 2 Channel 1kV/µs CMTI 8-DIP | 8102805PA.pdf | |
| HDSM-441L | Character LED Display Module Orange 7-Segment 2 Character Common Anode 2.1V 20mA 0.512" H x 0.772" W x 0.148" D (13.00mm x 19.60mm x 3.75mm) 10-SMD | HDSM-441L.pdf | |
| VI-210-EU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W | VI-210-EU-F4.pdf | |
| V48B48M300BG | DC/DC CONVERTER 48V 300W | V48B48M300BG.pdf | |
| RV0805FR-07280KL | RES SMD 280K OHM 1% 1/8W 0805 | RV0805FR-07280KL.pdf | |
| AMC31DRAN-S93 | CONN EDGECARD 62POS .100" | AMC31DRAN-S93.pdf | |
| BACC45FN12-12S6 | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | BACC45FN12-12S6.pdf | |
| MS3108R28-20P | 14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | MS3108R28-20P.pdf | |
| RG3216N-3570-D-T5 | RES SMD 357 OHM 0.5% 1/4W 1206 | RG3216N-3570-D-T5.pdf | |
| RG3216N-3001-B-T5 | RES SMD 3K OHM 0.1% 1/4W 1206 | RG3216N-3001-B-T5.pdf | |
| ERG-2SJ201V | RES 200 OHM 2W 5% AXIAL | ERG-2SJ201V.pdf |