| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ201V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 13010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 200 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ201V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ201V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ201V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ201V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ201V is new and unused, you can buy ERG-2SJ201V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ201V.
| F339MX231531JF02W0 | 0.015µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial | F339MX231531JF02W0.pdf | |
| ECX-H33CM-60.000 | OSC 60MHZ 3.3V HCMOS SMD | ECX-H33CM-60.000.pdf | |
| R5001210XXWA | Diode Standard 1200V (1.2kV) 100A Chassis, Stud Mount DO-205AA (DO-8) | R5001210XXWA.pdf | |
| IXFN39N90 | MOSFET N-CH 900V 39A SOT-227B | IXFN39N90.pdf | |
| LTC4241CGN#PBF | Hot Swap Controller 5 Channel PCI, PCI-X 20-SSOP | LTC4241CGN#PBF.pdf | |
| LM2592HVT-5.0 | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 2A TO-220-5 Formed Leads | LM2592HVT-5.0.pdf | |
| V72C3V3C75BL | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W | V72C3V3C75BL.pdf | |
| VE-2TV-IW-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W | VE-2TV-IW-B1.pdf | |
| VE-B6D-MX-S | CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W | VE-B6D-MX-S.pdf | |
| CTVPS00RF-11-99JC | 7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | CTVPS00RF-11-99JC.pdf | |
| CTV06RW-13-8PE-LC | CTV 8C 8#20 PIN PLUG | CTV06RW-13-8PE-LC.pdf | |
| 0009781031 | 3 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole Gold | 0009781031.pdf | |
| M55342E06B2B50RWS | RES SMD 2.5K OHM 0.1% 0.15W 0705 | M55342E06B2B50RWS.pdf |