| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3D3740V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 374 OHM 0.5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3D3740V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3D3740V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 374 | |
| Tolerance | ±0.5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3D3740V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3D3740V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3D3740V is new and unused, you can buy ERJ-PA3D3740V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3D3740V.
| B32911A4222M189 | 2200pF Film Capacitor 440V Polypropylene (PP), Metallized Radial | B32911A4222M189.pdf | |
| ECS-2333-147.4-BN-TR | 14.7456MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 7mA Enable/Disable | ECS-2333-147.4-BN-TR.pdf | |
| 7W-33.330MBE-T | 33.33MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 20mA Enable/Disable | 7W-33.330MBE-T.pdf | |
| SIT3807AI-C-25EH | 1.544MHz ~ 49.152MHz LVCMOS, LVTTL MEMS (Silicon) Programmable Oscillator Surface Mount 2.5V 33mA Enable/Disable | SIT3807AI-C-25EH.pdf | |
| ELC-10D2R7E | 2.7µH Unshielded Wirewound Inductor 5.5A 15 mOhm Radial | ELC-10D2R7E.pdf | |
| NP06DB151M | 150µH Shielded Inductor 480mA 1 Ohm Max Nonstandard | NP06DB151M.pdf | |
| KB01KW01-12-CC | Incandescent Panel Indicator Red Diffused 12V 60mA Square with Flat Top, 11.60mm | KB01KW01-12-CC.pdf | |
| VE-2WL-CY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W | VE-2WL-CY-F4.pdf | |
| L17DBFRBA25S | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable | L17DBFRBA25S.pdf | |
| 2362-5221-TG | 62 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 2362-5221-TG.pdf | |
| 1977540000 | 10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 1977540000.pdf | |
| TNPU0805442RAZEN00 | RES SMD 442 OHM 0.05% 1/8W 0805 | TNPU0805442RAZEN00.pdf | |
| 9T06031A43R0BBHFT | RES SMD 43 OHM 0.1% 1/10W 0603 | 9T06031A43R0BBHFT.pdf | |
| MFR-25FRF52-348R | RES 348 OHM 1/4W 1% AXIAL | MFR-25FRF52-348R.pdf |