| Manufacturer Part Number: | SS8P6CHM3/86A |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Array 1 Pair Common Cathode Schottky 60V 4A Surface Mount TO-277, 3-PowerDFN |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | SS8P6CHM3/86A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-SS8P6CHM3/86A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Other | DD-005-2015-Rev-0 26/Jan2015 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Arrays | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | eSMP® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Not Available | |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60V | |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 4A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 4A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 60V | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | TO-277, 3-PowerDFN | |
| Supplier Device Package | TO-277A (SMPC) | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | SS8P6CHM3/86A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
SS8P6CHM3/86A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of SS8P6CHM3/86A is new and unused, you can buy SS8P6CHM3/86A Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for SS8P6CHM3/86A.
| 199D104X0035A6B1E3 | 0.1µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V Radial 0.173" Dia (4.40mm) | 199D104X0035A6B1E3.pdf | |
| JAN1N6171AUS | TVS DIODE 121.6VWM 218.4VC CPKG | JAN1N6171AUS.pdf | |
| GBA35DRMI-S288 | CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND | GBA35DRMI-S288.pdf | |
| 7C-20.000MBB-T | 20MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 30mA Enable/Disable | 7C-20.000MBB-T.pdf | |
| CMS3-10-R | 518µH @ 100kHz 2 Line Common Mode Choke Surface Mount 1.45A DCR 76 mOhm (Typ) | CMS3-10-R.pdf | |
| FCC17A15SB410 | 15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector, Through Hole, Right Angle Solder | FCC17A15SB410.pdf | |
| 0353620250 | 2 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Tin | 0353620250.pdf | |
| 1958672 | 6 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 45° Through Hole | 1958672.pdf | |
| RNCF1206DTC5K11 | RES SMD 5.11K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RNCF1206DTC5K11.pdf | |
| CRCW040247K0FKEE | RES SMD 47K OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW040247K0FKEE.pdf | |
| RN60C3831FR36 | RES 3.83K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C3831FR36.pdf |