| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1100V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 110 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1100V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1100V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 110 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1100V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1100V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1100V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1100V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1100V.
| VJ0603D110FXXAJ | 11pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D110FXXAJ.pdf | |
| 715P333516MA3 | ORANGE DROP | 715P333516MA3.pdf | |
| MF-S420S | FUSE RESETTABLE AXIAL | MF-S420S.pdf | |
| 1611L333 | 2.5 G DWDM TOSA 200KM LC REC | 1611L333.pdf | |
| LZ1-30U600-0000 | Ultraviolet (UV) Emitter 365nm 4.1V 700mA 85° Star Array | LZ1-30U600-0000.pdf | |
| ABC25DTBD-S189 | CONN EDGECARD 50POS .100" | ABC25DTBD-S189.pdf | |
| GTC030R-14S-6P | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | GTC030R-14S-6P.pdf | |
| S16B-PUDSS-1(LF)(SN) | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Tin | S16B-PUDSS-1(LF)(SN).pdf | |
| 0395045206 | 6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 0395045206.pdf | |
| RN60C3661FRE6 | RES 3.66K OHM 1/4W 1% AXIAL | RN60C3661FRE6.pdf | |
| CP00101K200JE663 | RES 1.2K OHM 10W 5% AXIAL | CP00101K200JE663.pdf | |
| CMF50196K00BHR6 | RES 196K OHM 1/4W .1% AXIAL | CMF50196K00BHR6.pdf |