| Manufacturer Part Number: | CFR25J150K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 150K OHM 1/3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CFR25J150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CFR25J150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1-1623930-7 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| 3D Model | 1-1623930-7.pdf | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CFR25, Neohm | |
| Packaging | Tape & Box (TB) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | 0/ -700ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.098" Dia x 0.268" L (2.50mm x 6.80mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CFR25J150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CFR25J150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity Potter & Brumfield Relays all series components. The condition of CFR25J150K is new and unused, you can buy CFR25J150K TE Connectivity Potter & Brumfield Relays with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CFR25J150K.
| SR291A182FAA | 1800pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR291A182FAA.pdf | |
| 85674-1159LF | METRAL HDR 5RX1M | 85674-1159LF.pdf | |
| ESM22DTAH | CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD | ESM22DTAH.pdf | |
| ELF-18D850H | 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1.4A DCR 327 mOhm (Typ) | ELF-18D850H.pdf | |
| CXB1507-0000-000N0HH235G | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) Xlamp® CXB1507 White, Warm Square | CXB1507-0000-000N0HH235G.pdf | |
| DX0506/YL/24 | LED Panel Indicator Yellow 24V 30mA Round with Flat Top Quick Connect - 0.110" (2.8mm) | DX0506/YL/24.pdf | |
| 1-1423183-5 | RELAY TIME DELAY | 1-1423183-5.pdf | |
| RER55F12R1RCSL | RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 30W | RER55F12R1RCSL.pdf | |
| KJB6T15F35PBL | 37 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | KJB6T15F35PBL.pdf | |
| 800-10-061-20-004101 | 61 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 800-10-061-20-004101.pdf | |
| 86385-136HLF | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 86385-136HLF.pdf | |
| 9512170000 | 10 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.394" (10.00mm) Through Hole | 9512170000.pdf | |
| AT1206CRD07287RL | RES SMD 287 OHM 0.25% 1/4W 1206 | AT1206CRD07287RL.pdf | |
| HRG3216P-90R9-B-T5 | RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1W 1206 | HRG3216P-90R9-B-T5.pdf | |
| CMF6017K800BHR6 | RES 17.8K OHM 1W .1% AXIAL | CMF6017K800BHR6.pdf |