| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J472V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 49010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 4.7K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J472V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J472V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 4.7k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J472V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J472V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J472V is new and unused, you can buy ERJ-P06J472V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J472V.
| MAL210157223E3 | 22000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210157223E3.pdf | |
| GRM2196T2A8R5DD01D | 8.5pF 100V Ceramic Capacitor T2H 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM2196T2A8R5DD01D.pdf | |
| 20KPA40CA-B | TVS DIODE 40VWM 67.8VC P600 | 20KPA40CA-B.pdf | |
| ASFLMB-30.000MHZ-LY-T | 30MHz LVCMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 16mA Standby (Power Down) | ASFLMB-30.000MHZ-LY-T.pdf | |
| MB90347ASPFV-GS-532E1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90340 Microcontroller IC 16-Bit 24MHz 128KB (128K x 8) Mask ROM 100-LQFP (14x14) | MB90347ASPFV-GS-532E1.pdf | |
| IR2213S | IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 16-SOIC | IR2213S.pdf | |
| XREWHT-L1-R250-009A7 | LED Lighting XLamp® XR-E White, Warm 3250K 3.3V 350mA 90° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XREWHT-L1-R250-009A7.pdf | |
| VI-J21-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W | VI-J21-CY-S.pdf | |
| RC0603FR-0738K3L | RES SMD 38.3K OHM 1% 1/10W 0603 | RC0603FR-0738K3L.pdf | |
| KPT06E8-33SDZ | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT06E8-33SDZ.pdf | |
| 1470209-6 | 14 Position Receptacle Connector Gold 0.079" (2.00mm) Through Hole | 1470209-6.pdf | |
| PRPC015DFBN-RC | 30 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | PRPC015DFBN-RC.pdf | |
| S5B-ZR | 5 Positions Header, Shrouded Connector 0.059" (1.50mm) Through Hole, Right Angle Tin-Lead | S5B-ZR.pdf | |
| 77311-105-32LF | 32 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 77311-105-32LF.pdf |