| Manufacturer Part Number: | ERJ-6ENF1020V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 102 OHM 1% 1/8W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-6ENF1020V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-6ENF1020V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 102 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.125W, 1/8W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-6ENF1020V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-6ENF1020V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-6ENF1020V is new and unused, you can buy ERJ-6ENF1020V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-6ENF1020V.
| CC0402KRX5R8BB224 | 0.22µF 25V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402KRX5R8BB224.pdf | |
| SR405E475MARTR1 | 4.7µF 50V Ceramic Capacitor Z5U Radial 0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm) | SR405E475MARTR1.pdf | |
| BFC241835603 | Film Capacitor Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm) | BFC241835603.pdf | |
| RMM12DSUH | CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD | RMM12DSUH.pdf | |
| ECC31DCCT-S371 | CONN EDGECARD 62POS .100" | ECC31DCCT-S371.pdf | |
| AT93C56A-10PU-2.7 | IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8DIP | AT93C56A-10PU-2.7.pdf | |
| ISL6613ECB-T | IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8EPSOIC | ISL6613ECB-T.pdf | |
| LTC2917CDDB-A1#TRMPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 10-DFN (3x2) | LTC2917CDDB-A1#TRMPBF.pdf | |
| VE-25F-CX | CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W | VE-25F-CX.pdf | |
| VI-230-MV-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W | VI-230-MV-F4.pdf | |
| RER65F6000RC02 | RES CHAS MNT 600 OHM 1% 10W | RER65F6000RC02.pdf | |
| GSC40DRTH-S93 | CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD | GSC40DRTH-S93.pdf | |
| M55342K06B165ERT5V | RES SMD 165K OHM 1% 0.15W 0705 | M55342K06B165ERT5V.pdf | |
| RN55C97R6FRE6 | RES 97.6 OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C97R6FRE6.pdf | |
| RN55C5971BRSL | RES 5.97K OHM 1/8W .1% AXIAL | RN55C5971BRSL.pdf |