| Manufacturer Part Number: | M55342K06B165ERT5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 165K OHM 1% 0.15W 0705 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K06B165ERT5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K06B165ERT5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Multiple Devices 23/Dec/2014 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM0705 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 165k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.15W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0705 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K06B165ERT5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K06B165ERT5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K06B165ERT5V is new and unused, you can buy M55342K06B165ERT5V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K06B165ERT5V.
| 51939-329LF | R/A HDR POWERBLADE | 51939-329LF.pdf | |
| BZV49-C11,115 | Zener Diode 11V 1W ±5% Surface Mount SOT-89-3 | BZV49-C11,115.pdf | |
| MK1491-06STR | IC CLK SOURCE AMD GEODE 28-SOIC | MK1491-06STR.pdf | |
| MB9AF311KPMC1-G-JNE2 | ARM® Cortex®-M3 FM3 MB9A310K Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 96KB (96K x 8) FLASH 52-LQFP (10x10) | MB9AF311KPMC1-G-JNE2.pdf | |
| SN74LVTH162244DLG4 | Buffer, Non-Inverting 4 Element 4 Bit per Element Push-Pull Output 48-SSOP | SN74LVTH162244DLG4.pdf | |
| LTL915SYKS | Amber 594nm LED Indication - Discrete 2.5V 4-DIP (0.200", 5.08mm) | LTL915SYKS.pdf | |
| VE-J6F-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W | VE-J6F-IY-F4.pdf | |
| VS1-B5-H666-00-CE | VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY | VS1-B5-H666-00-CE.pdf | |
| DEV-11608 | STM32F405 NETduino Plus 2 STM32F4 MCU 32-Bit ARM® Cortex®-M4 Embedded Evaluation Board | DEV-11608.pdf | |
| MCR10EZPJ301 | RES SMD 300 OHM 5% 1/8W 0805 | MCR10EZPJ301.pdf | |
| FMC50DRYI-S734 | CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD | FMC50DRYI-S734.pdf | |
| ACA3106E24-10SB | ACB 7C 7#8 SKT PLUG | ACA3106E24-10SB.pdf | |
| CMUHF58 | UHF, Mini Connector Plug, Male Pin Free Hanging (In-Line) Crimp | CMUHF58.pdf | |
| 0386311213 | 13 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0386311213.pdf | |
| CW02C150R0JE70 | RES 150 OHM 3.25W 5% AXIAL | CW02C150R0JE70.pdf |