| Manufacturer Part Number: | ERG-3SJ302A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 13510 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 3K OHM 3W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-3SJ302A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-3SJ302A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 3W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-3SJ302A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-3SJ302A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-3SJ302A is new and unused, you can buy ERG-3SJ302A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-3SJ302A.
| C1206X104K1RACTU | 0.10µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm) | C1206X104K1RACTU.pdf | |
| K472M15X7RF5TH5 | 4700pF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K472M15X7RF5TH5.pdf | |
| D109C20C0KL63J5R | 1pF 500V Ceramic Capacitor C0K Radial, Disc 0.197" Dia (5.00mm) | D109C20C0KL63J5R.pdf | |
| IXFA12N50P | MOSFET N-CH 500V 12A D2-PAK | IXFA12N50P.pdf | |
| FDU8778 | MOSFET N-CH 25V 35A I-PAK | FDU8778.pdf | |
| ISL9307IRTAANCZ-T7A | Linear And Switching Voltage Regulator IC 4 Output Step-Down (Buck) Synchronous (2), Linear (LDO) (2) 3MHz 16-WQFN Exposed Pad | ISL9307IRTAANCZ-T7A.pdf | |
| TLHF4600 | Orange 605nm LED Indication - Discrete 2V Radial | TLHF4600.pdf | |
| 67PR100KLF | 100k Ohm 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20 Turn Side Adjustment | 67PR100KLF.pdf | |
| VI-JWP-IY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W | VI-JWP-IY-F1.pdf | |
| CRCW08052M26FKEB | RES SMD 2.26M OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW08052M26FKEB.pdf | |
| 9T12062A1652BBHFT | RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A1652BBHFT.pdf | |
| CF12JT750K | RES 750K OHM 1/2W 5% CARBON FILM | CF12JT750K.pdf | |
| MBB02070C5119DC100 | RES 51.1 OHM 0.6W 0.5% AXIAL | MBB02070C5119DC100.pdf |