| Manufacturer Part Number: | CF12JT750K |
|---|---|
| Manufacturer: | Stackpole Electronics Inc. |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 750K OHM 1/2W 5% CARBON FILM |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CF12JT750K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CF12JT750K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | RoHS Compliance | |
| PCN Part Number | Global Part Number 9/Aug/2010 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Stackpole Electronics Inc. | |
| Series | CF | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 750k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Carbon Film | |
| Features | Flame Retardant Coating, Safety | |
| Temperature Coefficient | 0/ -850ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CF12JT750K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CF12JT750K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Stackpole Electronics Inc. all series components. The condition of CF12JT750K is new and unused, you can buy CF12JT750K Stackpole Electronics Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CF12JT750K.
| FG26C0G2E223JNT06 | 0.022µF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm) | FG26C0G2E223JNT06.pdf | |
| B32529C1684K289 | 0.68µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked Radial 0.295" L x 0.236" W (7.50mm x 6.00mm) | B32529C1684K289.pdf | |
| 0208003.MXEP | FUSE GLASS 3A 350VAC 2AG | 0208003.MXEP.pdf | |
| BACC47EF1 | Contact Gold Signal Pin 22-26 AWG Crimp | BACC47EF1.pdf | |
| GEC44DRES-S13 | CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND | GEC44DRES-S13.pdf | |
| IXXX300N60C3 | IGBT PT 600V 510A 2300W Through Hole PLUS247™-3 | IXXX300N60C3.pdf | |
| MIL1331-562K | 5.6µH Shielded Wirewound Inductor 124mA 2.9 Ohm Max Nonstandard | MIL1331-562K.pdf | |
| VE-JWV-CX-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W | VE-JWV-CX-F2.pdf | |
| RMCF1210JT3R30 | RES SMD 3.3 OHM 5% 1/2W 1210 | RMCF1210JT3R30.pdf | |
| AMC07DREI-S13 | CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND | AMC07DREI-S13.pdf | |
| 5569984-1 | Jack Modular Connector 6p6c (RJ11, RJ12, RJ14, RJ25) Vertical Unshielded Cat3 | 5569984-1.pdf | |
| 4-103185-0-36 | 36 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 4-103185-0-36.pdf | |
| 0438797001 | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.165" (4.20mm) Through Hole Gold | 0438797001.pdf | |
| RG1005V-471-B-T1 | RES SMD 470 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RG1005V-471-B-T1.pdf |