| Manufacturer Part Number: | ERG-2SJ241A |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Available Quantity: | 15010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES 240 OHM 2W 5% AXIAL |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERG-2SJ241A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERG-2SJ241A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Online Catalog | ERG Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Through Hole Resistors | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERG | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 2W | |
| Composition | Metal Oxide Film | |
| Features | Flame Proof, Safety | |
| Temperature Coefficient | ±350ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 235°C | |
| Package / Case | Axial | |
| Supplier Device Package | Axial | |
| Size / Dimension | 0.157" Dia x 0.472" L (4.00mm x 12.00mm) | |
| Height | - | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERG-2SJ241A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERG-2SJ241A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERG-2SJ241A is new and unused, you can buy ERG-2SJ241A Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERG-2SJ241A.
| UWT1H0R1MCR1GB | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1H0R1MCR1GB.pdf | |
| 8W-24.000MDE-T | 24MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 1.8V 15mA Enable/Disable | 8W-24.000MDE-T.pdf | |
| PM1210-2R7J-RC | 2.7µH Unshielded Inductor 180mA 1.1 Ohm Max 1210 (3225 Metric) | PM1210-2R7J-RC.pdf | |
| RLH0912-470KL | 47µH Unshielded Wirewound Inductor 960mA 170 mOhm Max Radial | RLH0912-470KL.pdf | |
| HCPL-0201-060E | Logic Output Optoisolator 5MBd Push-Pull, Totem Pole 3750Vrms 1 Channel 1kV/µs CMTI 8-SO | HCPL-0201-060E.pdf | |
| VI-BNB-MV-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W | VI-BNB-MV-F3.pdf | |
| CA3100F28-51SWF80 | 12 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3100F28-51SWF80.pdf | |
| FGA.1B.310.CLAM31 | 10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FGA.1B.310.CLAM31.pdf | |
| BACC63CC20-28S8H | 28 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Flange Shielded | BACC63CC20-28S8H.pdf | |
| 242202 | Adapter Coaxial Connector SMB Plug, Female Socket To SMC Jack, Male Pin 50 Ohm | 242202.pdf | |
| 747951-1 | Receptacle for Female Contacts Housing D-Sub Connector 9 Position | 747951-1.pdf | |
| 68016-636 | 36 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68016-636.pdf | |
| 572-003-000-100 | 3 Position Rectangular Housing Connector Plug White 0.200" (5.08mm) | 572-003-000-100.pdf | |
| 0395137815 | 15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 0395137815.pdf | |
| 3210604 | 6 Position Terminal Block Gray Plug Connection 5.2mm | 3210604.pdf |