| Manufacturer Part Number: | ERA-8ARB1242V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8ARB1242V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8ARB1242V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12.4k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±10ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8ARB1242V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8ARB1242V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8ARB1242V is new and unused, you can buy ERA-8ARB1242V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8ARB1242V.
| MLP171M450EA0A | 170µF 450V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 973 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP171M450EA0A.pdf | |
| BFC241766804 | Film Capacitor Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm) | BFC241766804.pdf | |
| 09041326951 | DIN-POWER D032MS-3 0C1-2-V2 | 09041326951.pdf | |
| 0461141440 | LPH VERT. ASSY W GUIDES | 0461141440.pdf | |
| RBC05DRTN-S93 | CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD | RBC05DRTN-S93.pdf | |
| ESC18DRYH-S93 | CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD | ESC18DRYH-S93.pdf | |
| 160R-153HS | 15µH Unshielded Inductor 180mA 3.8 Ohm Max 2-SMD | 160R-153HS.pdf | |
| PCI7410ZHK | PCI CardBus Controller IEEE 1394-1995, 1394a-2000, OHCI, Firewire™, i.Link™ PCI Interface 209-BGA MICROSTAR (16x16) | PCI7410ZHK.pdf | |
| SN74LS112AN | IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16DIP | SN74LS112AN.pdf | |
| ERJ-3EKF4871V | RES SMD 4.87K OHM 1% 1/10W 0603 | ERJ-3EKF4871V.pdf | |
| AA0402FR-0751K1L | RES SMD 51.1K OHM 1% 1/16W 0402 | AA0402FR-0751K1L.pdf | |
| DC12.1202.021 | Power Entry Connector Receptacle, Male Blades - Module IEC 320-C18 Panel Mount, Flange | DC12.1202.021.pdf | |
| 399-83-119-10-003101 | 19 Position Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 399-83-119-10-003101.pdf | |
| PHP00603E1892BBT1 | RES SMD 18.9K OHM 0.1% 3/8W 0603 | PHP00603E1892BBT1.pdf |