| Manufacturer Part Number: | MLP171M450EA0A |
|---|---|
| Manufacturer: | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 170µF 450V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 973 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MLP171M450EA0A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MLP171M450EA0A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Aluminum Capacitors MLP and MLS Flatpack Capacitors Ruggedized and High Reliability Flatpack Aluminum Electrolytic Capacitors | |
| PCN Design/Specification | MLP Flapjack Series01/Dec/2015 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Cornell Dubilier Electronics (CDE) | |
| Series | MLP | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 170µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 450V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 973 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.3A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 1.000" (25.40mm) | |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.500" (12.70mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | FlatPack, Tabbed | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MLP171M450EA0A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MLP171M450EA0A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Cornell Dubilier Electronics (CDE) all series components. The condition of MLP171M450EA0A is new and unused, you can buy MLP171M450EA0A Cornell Dubilier Electronics (CDE) with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MLP171M450EA0A.
| VJ0805D132GLXAJ | 1300pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D132GLXAJ.pdf | |
| 2225CC304KAT1A | 0.30µF 630V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric) 0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm) | 2225CC304KAT1A.pdf | |
| T491C335K035AT | 3.3µF Molded Tantalum Capacitors 35V 2413 (6032 Metric) 2.5 Ohm 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | T491C335K035AT.pdf | |
| MXLSMCJ30A | TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB | MXLSMCJ30A.pdf | |
| 0459854381 | CONN HEADER 4 PWR 40SGL 3.18MM | 0459854381.pdf | |
| RBM24DRTH-S13 | CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND | RBM24DRTH-S13.pdf | |
| SN75ALS173NE4 | 0/4 Receiver RS422, RS423, RS485 16-PDIP | SN75ALS173NE4.pdf | |
| SN74AHC02DG4 | NOR Gate IC 4 Channel 14-SOIC | SN74AHC02DG4.pdf | |
| FTLF1422P1BTL | Fiber Optic Transceiver Module Ethernet 622Mbps 1310nm 3.1 V ~ 3.5 V LC Duplex Pluggable, SFP | FTLF1422P1BTL.pdf | |
| 1626L0535 | 10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE | 1626L0535.pdf | |
| 20021121-00018T4LF | 18 Positions Header, Unshrouded Connector 0.050" (1.27mm) Surface Mount Gold | 20021121-00018T4LF.pdf | |
| DF3Z-5P-2H(50) | 5 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount, Right Angle Gold | DF3Z-5P-2H(50).pdf | |
| 929665-03-21-EU | 42 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 929665-03-21-EU.pdf | |
| HIF3B-40PA-2.54WB(71) | 40 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | HIF3B-40PA-2.54WB(71).pdf | |
| CFR-12JR-52-24R | RES 24 OHM 1/6W 5% AXIAL | CFR-12JR-52-24R.pdf |