| Manufacturer Part Number: | ERA-8APB6980V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 698 OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8APB6980V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8APB6980V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 698 | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±15ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8APB6980V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8APB6980V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8APB6980V is new and unused, you can buy ERA-8APB6980V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8APB6980V.
| 02013A2R4CAT2A | 2.4pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | 02013A2R4CAT2A.pdf | |
| 0TLS070.TXV | FUSE CRTRDGE 70A 170VDC RAD BEND | 0TLS070.TXV.pdf | |
| HCM02DRXN | CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD | HCM02DRXN.pdf | |
| EGM06DTMT | CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD | EGM06DTMT.pdf | |
| ASCO1-1.000MHZ-LB-T3 | 1MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 3.5mA Enable/Disable | ASCO1-1.000MHZ-LB-T3.pdf | |
| CF453215-1R8K | 1.8µH Shielded Multilayer Inductor 390mA 650 mOhm Max 1812 (4532 Metric) | CF453215-1R8K.pdf | |
| MP150GJ-P | Converter Offline Boost, Buck, Buck-Boost, Flyback Topology TSOT-23-5 | MP150GJ-P.pdf | |
| TPS3808G12DRVTG4 | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 6-SON (2x2) | TPS3808G12DRVTG4.pdf | |
| ACA3106FA16S-8PBX | ACB 5C 5#16S PIN PLUG | ACA3106FA16S-8PBX.pdf | |
| TVS07RS-23-53JN-LC | TV 53C 53#20 SKT J/N RECP | TVS07RS-23-53JN-LC.pdf | |
| OQ13A18000J0G | 13 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.295" (7.50mm) Vertical Through Hole | OQ13A18000J0G.pdf | |
| RG1608V-4420-C-T5 | RES SMD 442 OHM 0.25% 1/10W 0603 | RG1608V-4420-C-T5.pdf | |
| RNF14BAC90K9 | RES 90.9K OHM 1/4W .1% AXIAL | RNF14BAC90K9.pdf |