| Manufacturer Part Number: | CF453215-1R8K |
|---|---|
| Manufacturer: | Bourns Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1.8µH Shielded Multilayer Inductor 390mA 650 mOhm Max 1812 (4532 Metric) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CF453215-1R8K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CF453215-1R8K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | CF453215 Series Material Declaration | |
| PCN Obsolescence/ EOL | CF252016,CF322513,Mar/2010 | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Bourns Inc. | |
| Series | CF453215 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | Multilayer | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 1.8µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 390mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 650 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 7.96MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 60MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Frequency - Test | 7.96MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 1812 (4532 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.067" (1.70mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CF453215-1R8K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CF453215-1R8K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Bourns Inc. all series components. The condition of CF453215-1R8K is new and unused, you can buy CF453215-1R8K Bourns Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CF453215-1R8K.
| BFC247954513 | 0.051µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm) | BFC247954513.pdf | |
| BFC238343123 | 0.012µF Film Capacitor 500V 1400V (1.4kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm) | BFC238343123.pdf | |
| CELBXPK11-35080-150-V | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER | CELBXPK11-35080-150-V.pdf | |
| 62214-2 | Terminal Brush Contact Connector Crimp 17-22 AWG | 62214-2.pdf | |
| 416F40622AAT | 40.61MHz ±20ppm Crystal 10pF 100 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F40622AAT.pdf | |
| NX2016AB-38.4MHZ SWW | 38.4MHz ±20ppm Crystal 7pF 60 Ohm -30°C ~ 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | NX2016AB-38.4MHZ SWW.pdf | |
| A2T23H300-24SR6 | RF Mosfet LDMOS (Dual) 28V 750mA 2.3GHz 14.9dB 66W NI-1230-4LS2L | A2T23H300-24SR6.pdf | |
| MC10E111FNG | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 800MHz 28-LCC (J-Lead) | MC10E111FNG.pdf | |
| AX1000-FG676 | IC FPGA 418 I/O 676FBGA | AX1000-FG676.pdf | |
| PTS06UHST3-16-26P-023 | PTSE 26C 26#20 PIN PLUG | PTS06UHST3-16-26P-023.pdf | |
| D38999/24JE2PA-LC | CTV 39C MIXED TWIN PIN J/N RE | D38999/24JE2PA-LC.pdf | |
| 87052-118HLF | 18 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 87052-118HLF.pdf | |
| 430000-03-0 | 3 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 430000-03-0.pdf | |
| RG3216V-1150-D-T5 | RES SMD 115 OHM 0.5% 1/4W 1206 | RG3216V-1150-D-T5.pdf | |
| CRCW1206953RFKEC | RES SMD 953 OHM 1% 1/4W 1206 | CRCW1206953RFKEC.pdf |