| Manufacturer Part Number: | ERA-8AEB1272V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 12.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERA-8AEB1272V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERA-8AEB1272V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERA-xA Metal/Thin Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERA-8A Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERA-8A | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12.7k | |
| Tolerance | ±0.1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200 | |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERA-8AEB1272V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERA-8AEB1272V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERA-8AEB1272V is new and unused, you can buy ERA-8AEB1272V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERA-8AEB1272V.
| 35YXF100MEFCTA8X11.5 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 35YXF100MEFCTA8X11.5.pdf | |
| RBM10DCBH-S189 | CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD | RBM10DCBH-S189.pdf | |
| RSM08DRYN-S13 | CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND | RSM08DRYN-S13.pdf | |
| SMBJ5352BE3/TR13 | Zener Diode 15V 5W ±5% Surface Mount SMBJ (DO-214AA) | SMBJ5352BE3/TR13.pdf | |
| TSC1031IYPT | Current Sense Amplifier 1 Circuit 8-TSSOP | TSC1031IYPT.pdf | |
| MT49H32M18BM-33:B TR | IC RLDRAM 576MBIT 3.3NS UBGA | MT49H32M18BM-33:B TR.pdf | |
| RT0402FRE074K48L | RES SMD 4.48K OHM 1% 1/16W 0402 | RT0402FRE074K48L.pdf | |
| CA3106E24-5PBF80A176 | 16 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | CA3106E24-5PBF80A176.pdf | |
| 030-2097-002 | Pin Contact 22-28 AWG Size 22D PCB Pin Gold | 030-2097-002.pdf | |
| L17HRD2F1210K | D SUB -REAR RELEASE CONTACTS | L17HRD2F1210K.pdf | |
| N3440-5203RB | 30 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | N3440-5203RB.pdf | |
| 1985988 | 2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 1985988.pdf | |
| RN73C2A28RBTG | RES SMD 28 OHM 0.1% 1/10W 0805 | RN73C2A28RBTG.pdf | |
| H821K5FDA | RES 21.5K OHM 1/4W 1% AXIAL | H821K5FDA.pdf |